Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida madaniyatlararo muloqotlar festivali bo‘lib o‘tdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ingliz tili kafedrasi tomonidan tashkil etilgan madaniyatlararo muloqotlar festivali bo‘lib o‘tdi. Unda JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari, shuningdek, xalqaro tashkilot vakillari ishtirok etdi.
Tadbir doirasida birinchi kurs talabalari dunyoning 11 mamlakati madaniyatining o‘ziga xos xususiyatlarini namoyish etdilar.
Festival uch qismdan iborat edi: madaniyat yarmarkasi va mamlakat taqdimoti, rolli o‘yin shaklida an’analarni namoyish etish va milliy raqs yoki qo‘shiqni ijro etish.
Bayram milliy taomlar namoyishi bilan boshlandi. Keyin mamlakatlarning taqdimotlari bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar hindlarning to‘y kuni an’anasi bilan qiziqish bilan tanishib, kelin-kuyovning otashin raqsini bir ovozdan olqishladilar. Gruziya madaniyati va an’analarini, shu jumladan mashhur milliy raqsni namoyish etgan talabalar ulardan kam emas edilar. AQSh jamoasi tomoshabinlarga Gollivud dunyosiga kirib borish, amerikalik Hip-Hopni ko'rish, Bon Jovi afsonaviy rok guruhining “It’s my life” qo‘shig‘ini tinglash imkoniyatini berdi.

В Университете мировой экономики и дипломатии прошел фестиваль межкультурной коммуникации
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялся фестиваль межкультурной коммуникации, организованный кафедрой английского языка. В нем приняли участие профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД, а также представители международных организации.
В рамках мероприятия студенты первого курса продемонстрировали особенности культуры 11 стран мира.
Фестиваль состоял из трех частей: ярмарка культуры и презентация страны, демонстрация традиций в виде ролевой игры и исполнение национального танца или песни.
Праздник начался с демонстрации национальных блюд. Затем состоялись презентации стран. Участники с интересом ознакомились с индийской традицией дня свадьбы, дружно аплодировали зажигательному танцу жениха и невесты. Не уступили им студенты, представившие культуру и традиции Грузии, в том числе и знаменитый национальный танец. Команда США предоставила зрителям возможность окунуться в мир Голливуда, увидеть американский Хип-хоп, послушать песню легендарной рок группы Bon Jovi «It’s my life».
Мероприятие состоялось на английском языке, побуждая студентов окунуться в мир языка международного общения.