Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Aholiga huquqiy yordam ko‘rsatish va huquqiy savodxonligini oshirishda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rni” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Aholiga huquqiy yordam ko‘rsatish va huquqiy savodxonligini oshirishda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rni” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir “Fuqarolik jamiyati haftaligi” doirasida “Yuksalish” umummiliy harakati tomonidan JIDU hamda O’zbekiston Notarial palatasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Mamlakatimizda aholining huquqiy savodxonlik darajasini oshirish, bepul yuridik yordam ko‘rsatish tizimi samarali yo‘lga qo‘yilgan. Buning natijasida fuqarolarga huquqiy maslahatlar va tushintirishlar berish yo’li bilan birlamchi bepul yuridik yordam ko‘rsatilmoqda.
Ushbu davra suhbatida aholiga huquqiy xizmat ko‘rsatuvchi davlat organlari, bepul yuridik yordam ko’rsatish bilan shug‘ullanuvchi nodavlat notijorat tashkilotlari va keng jamoatchilik vakillari O‘zbekistonda aholining huquqiy savodxonligi holatini tahlil qildi. Shuningdek, notijorat tashkilotlarning bepul yuridik yordam ko‘rsatishda duch kelayotgan muammo va qiyinchiliklari muhokama qilindi, aholining huquqiy bilimini oshirish va bepul yuridik yordam olish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha takliflar o‘rtaga tashlandi.
Tadbirda Toshkent davlat yuridik universiteti qoshida tashkil qilingan yuridik klinikaning tajribasi, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini o’qitish va bepul yuridik yordam ko‘rsatish bo‘yicha JIDU yuridik klinikasi faoliyati haqida ma’lumotlar berildi.
Ma’lumki Vazirlar Mahkamasining qaroriga muvofiq, Adliya vazirligi tomonidan “Advice.uz” (e-maslahat.uz) huquqiy axborot portal ishga tushirilgan. Shuningdek, “Madad” nodavlat notijorat tashkiloti, “Yuridik yordam” axborot tizimi, “Yuksalish” umummilliy harakati aholiga yuridik yordam berib kelishmoqda. Loyihalar doirasida aholiga huquqiy va psixologik maslahatlar berish amaliyoti va natijalar bo‘yicha 18 dan 35 gacha bo’lgan yoshlar uchun Toshkent shahrida ochilgan Ijtimoiy markaz taqdimot qilindi.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему “Роль институтов гражданского общества в оказании правовой помощи населению и повышении его правовой грамотности”
16 ноября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему «Роль институтов гражданского общества в оказании правовой помощи населению и повышении его правовой грамотности».
Данное мероприятие было организовано Общенациональным движением «Юксалиш» совместно с Университетом мировой экономики и дипломатии и нотариальной палатой Узбекистана в рамках «Недели гражданского общества».
В нашей стране эффективно поставлена задача повышения уровня правовой грамотности населения, оказания бесплатной юридической помощи. В результате гражданам оказывается первичная бесплатная юридическая помощь путем предоставления юридических консультаций и разъяснений.
В ходе данного круглого стола представители государственных органов, оказывающих населению юридические услуги, негосударственных некоммерческих организаций, оказывающих бесплатную юридическую помощь, и представители широких слоев общественности проанализировали состояние правовой грамотности населения Узбекистана. Также были обсуждены проблемы и трудности, с которыми сталкиваются негосударственные организации в оказании бесплатной юридической помощи, выдвинуты предложения по повышению правовой осведомленности населения и расширению возможностей получения бесплатной юридической помощи.
На мероприятии были представлены данные о опыте юридической клиники, созданной при Ташкентском государственном юридическом университете, а также о деятельности юридической клиники Университета мировой экономики и дипломатии по обучению и оказанию бесплатной юридической помощи слоям населения, нуждающимся в социальной защите.
Как известно, постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан запущен правовой информационный портал «Advice.uz» (e-maslahat.uz) Министерства юстиции. Кроме того, юридическую помощь населению оказывают негосударственная некоммерческая организация «Мадад», информационная система «Юридическая помощь», Общенациональное движение «Юксалиш». В рамках проектов была представлена презентация Социального центра, открытого в городе Ташкенте для молодежи в возрасте от 18 до 35 лет, о практике и результатах оказания населению юридических и психологических консультаций.
В завершение мероприятия были определены дальнейшие шаги по расширению участия гражданского общества в оказании правовой помощи населению.