Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Aholiga huquqiy yordam ko‘rsatish va huquqiy savodxonligini oshirishda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rni” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Aholiga huquqiy yordam ko‘rsatish va huquqiy savodxonligini oshirishda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rni” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir “Fuqarolik jamiyati haftaligi” doirasida “Yuksalish” umummiliy harakati tomonidan JIDU hamda O’zbekiston Notarial palatasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Mamlakatimizda aholining huquqiy savodxonlik darajasini oshirish, bepul yuridik yordam ko‘rsatish tizimi samarali yo‘lga qo‘yilgan. Buning natijasida fuqarolarga huquqiy maslahatlar va tushintirishlar berish yo’li bilan birlamchi bepul yuridik yordam ko‘rsatilmoqda.
Ushbu davra suhbatida aholiga huquqiy xizmat ko‘rsatuvchi davlat organlari, bepul yuridik yordam ko’rsatish bilan shug‘ullanuvchi nodavlat notijorat tashkilotlari va keng jamoatchilik vakillari O‘zbekistonda aholining huquqiy savodxonligi holatini tahlil qildi. Shuningdek, notijorat tashkilotlarning bepul yuridik yordam ko‘rsatishda duch kelayotgan muammo va qiyinchiliklari muhokama qilindi, aholining huquqiy bilimini oshirish va bepul yuridik yordam olish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha takliflar o‘rtaga tashlandi.
Tadbirda Toshkent davlat yuridik universiteti qoshida tashkil qilingan yuridik klinikaning tajribasi, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini o’qitish va bepul yuridik yordam ko‘rsatish bo‘yicha JIDU yuridik klinikasi faoliyati haqida ma’lumotlar berildi.
Ma’lumki Vazirlar Mahkamasining qaroriga muvofiq, Adliya vazirligi tomonidan “Advice.uz” (e-maslahat.uz) huquqiy axborot portal ishga tushirilgan. Shuningdek, “Madad” nodavlat notijorat tashkiloti, “Yuridik yordam” axborot tizimi, “Yuksalish” umummilliy harakati aholiga yuridik yordam berib kelishmoqda. Loyihalar doirasida aholiga huquqiy va psixologik maslahatlar berish amaliyoti va natijalar bo‘yicha 18 dan 35 gacha bo’lgan yoshlar uchun Toshkent shahrida ochilgan Ijtimoiy markaz taqdimot qilindi.

A roundtable discussion was held at the University of World Economy and Diplomacy on the topic of “The role of civil society institutions in providing legal aid to the population and improving its legal literacy”
On November 16, 2023, a roundtable discussion was held at the University of World Economy and Diplomacy on the topic of “The role of civil society institutions in providing legal aid to the population and improving its legal literacy”.
The event was organized by the All-National Movement “Yuksalish” together with the University of World Economy and Diplomacy and the Notarial Chamber of Uzbekistan as part of the “Civil Society Week”.
In our country, the task of raising the level of legal literacy of the population and providing free legal aid has been effectively set. As a result, citizens are provided with primary free legal aid by providing legal advice and explanations.
During the roundtable discussion, representatives of state bodies providing legal services to the population, non-governmental non-profit organizations providing free legal aid, and representatives of broad segments of the public analyzed the state of legal literacy of the population of Uzbekistan. Problems and difficulties faced by non-governmental organizations in providing free legal aid were also discussed, and proposals were put forward to raise legal awareness of the population and expand the opportunities for obtaining free legal aid.
At the event, data were presented on the experience of the legal clinic established at the Tashkent State Law University, as well as on the activities of the legal clinic of the University of World Economy and Diplomacy in training and providing free legal aid to segments of the population in need of social protection.
As is known, the Ministry of Justice’s legal information portal “Advice.uz” (e-maslahat.uz) was launched by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan. In addition, the non-governmental non-profit organization “Madad”, the information system “Legal Aid”, and the All-National Movement “Yuksalish” provide legal assistance to the population. Within the framework of the projects, a presentation of the Social Center opened in Tashkent for young people aged 18 to 35 was presented on the practice and results of providing legal and psychological counseling to the population.
At the end of the event, further steps were identified to expand the participation of civil society in providing legal aid to the population.