Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Sayyor sud majlisi bo‘lib o‘tdi
Talabalarning huquqiy savodxonligi, yuridik bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash maqsadida 2023-yilning 15-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tuman sudining raisi Sh.Bakayev, sudyalar M. Kayumov, S. Abdug‘aniyev, M. Kukiyevlar ishtirokida Sayyor sud majlisi tashkil etildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi PF-158-sonli “O‘zbekiston - 2030” strategiyasi to‘g‘risidagi Farmoni, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat protsessual kodeksiga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalarning mazmun-mohiyati, protsessual qonunchilikka xalqaro normalarni qo‘llash amaliyoti bo‘yicha Xalqaro huquq fakulteti talabalari yaqindan tanishtirildi. Sayyor sud jarayonlari talabalar huquqiy ko‘nikmalari bilan bir qatorda, tahliliy qobiliyatlarini ham oshirishga amaliy yordam beradi. Sayyor sud majlisidan ko‘zlangan maqsadlarga muvaffaqqiyatli erishildi.
Talabalar uchrashuvda yoshlar o‘rtasida jinoyatchilikni oldini olish, xususan, o‘g‘irlik, transport yo‘l harakati qoidalarini buzish hamda kiber jinoyatlar va ulardan himoyalanish choralari borasidagi o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar.

Состоялось Судебное заседание в Университете мировой экономики и дипломатии
В целях повышения правовой грамотности, юридических знаний и навыков студентов 15 ноября 2023 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось собрание Мобильного суда, в котором приняли участие председатель Мирзо-Улугбекского районного суда по уголовным делам Ш. Бакаев, судьи М. Каюмов, С. Абдуганиев и М. Кукиев.
Они рассказали студентам о содержании и сущности стратегии «Узбекистан-2030», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года № УП-158. Также они рассказали о изменениях и дополнениях, внесенных в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан, и о практике применения международных норм к процессуальному законодательству.
Процессы мобильных судов, которые проводятся в учебных заведениях, позволяют студентам получить практические навыки в области уголовного процесса. Такие процессы помогают студентам не только повысить свои юридические знания, но и развить аналитические способности. Цели мероприятия "Мобильный суд" были успешно достигнуты.
На встрече студенты получили ответы на интересующие их вопросы о пресечении преступности среди молодежи, в частности, о кражах, нарушении правил дорожного движения, киберпреступлениях и мерах защиты от них.