Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Birlashgan Millatlar tashkiloti modeli tadbiri o‘tkazildi
Joriy yilning 6-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Hamma uchun barqaror dunyo sari” shiori ostida UWED MUN 2023 konferensiyasining ochilishi bo‘lib o‘tdi. Bu voqea O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yilning 19-sentabr kuni Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 78-sessiyasidagi tarixiy nutqidan so‘ng o‘tkazilayotgani bilan alohida ahamiyat kasb etadi.
Anjumanni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev ochib berdi. U o‘z nutqida O‘zbekistonning xalqaro maydondagi yuksak nufuzi va roli ortib borayotgani, O‘zbekiston rahbari tomonidan BMT minbaridan ilgari surilgan muhim tashabbuslarni ta’kidladi. S.Safoyev global g‘oya va tashabbuslarni ishlab chiqish va hayotga tatbiq etishda talabalar ishtiroki muhimligini ta’kidlab, tadbirlarning barcha ishtirokchilariga muvaffaqiyatlar tiladi.
BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili o‘rinbosari Anas Karman o‘zining qutlov so‘zida zamonaviy xalqaro muammolarni hal etishda hamkorlik va diplomatiyaning muhim ahamiyatini ta’kidladi.
Universitet tomonidan 6-8 oktabr kunlari boʻlib oʻtadigan BMT modeli konferensiyasi Yoshlar ishlari agentligi bilan hamkorlikda tashkillashtirilmoqda. Unda diplomatiya, xalqaro munosabatlar va muhim jahon muammolarini hal etishni o‘rganish va amaliyotga qiziquvchi turli universitet va maktablardan 300 ga yaqin talabalar ishtirok etmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti modeli ishtirokchilari diplomatlar roliga kirishib, turli mamlakatlardan kelgan delegatlar rolini o‘ynaydi va Birlashgan Millatlar Tashkiloti oldida turgan masalalarni muhokama qiladi, muhim global muammolar bo‘yicha munozaralarni olib boradi.
UWED MUN 2023 konferensiyasi faol fikr almashish, yangi diplomatik aloqalarni yaratish va xalqaro hamjamiyat rivojiga ijobiy hissa qo‘shish uchun muhim platforma hisoblanadi.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась модель Организации Объединённых Наций
6 октября 2023 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось открытие конференции UWED MUN 2023 под лозунгом “Towards a sustainable world for all” (На пути к устойчивому миру для всех). Это событие имеет особое значение, так как проводится после исторического выступления Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке 19 сентября.
Участников конференции приветствовал первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содык Сафоев. В своем выступлении он отметил высокий авторитет и крепнущую роль Узбекистана на международной арене, важные инициативы, выдвинутые главой Узбекистана с трибуны ООН. С.Сафоев, отметив актуальность участия студентов в развитии и реализации глобальных идей и инициатив, пожелал успехов всем участникам мероприятия.
Заместитель постоянного представителя ПРООН в Узбекистане Анас Карман в своем приветственном слове подчеркнул, какое большое значение имеет сотрудничество и дипломатия для решения современных международных проблем.
Конференция UWED MUN, которая проходит 6-8 октября, организована УМЭД совместно с Агентством по делам молодёжи Узбекистана. В ней принимают участие около 300 студентов и учащихся различных ВУЗов, и школ, заинтересованных в изучении и практики дипломатии, международных отношений и решении важных мировых проблем.
Участники модели ООН, вживаясь в роль дипломатов, исполняют роли делегатов различных стран и обсуждают вопросы, стоящие перед Организацией Объединённых Наций, учатся вести дискуссии по важным глобальным вопросам.
Конференция UWED MUN 2023 является платформой для активного обмена идеями, создания новых дипломатических связей и формирования положительного вклада в развитие международного сообщества.