Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Birlashgan Millatlar tashkiloti modeli tadbiri o‘tkazildi
Joriy yilning 6-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Hamma uchun barqaror dunyo sari” shiori ostida UWED MUN 2023 konferensiyasining ochilishi bo‘lib o‘tdi. Bu voqea O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yilning 19-sentabr kuni Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 78-sessiyasidagi tarixiy nutqidan so‘ng o‘tkazilayotgani bilan alohida ahamiyat kasb etadi.
Anjumanni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev ochib berdi. U o‘z nutqida O‘zbekistonning xalqaro maydondagi yuksak nufuzi va roli ortib borayotgani, O‘zbekiston rahbari tomonidan BMT minbaridan ilgari surilgan muhim tashabbuslarni ta’kidladi. S.Safoyev global g‘oya va tashabbuslarni ishlab chiqish va hayotga tatbiq etishda talabalar ishtiroki muhimligini ta’kidlab, tadbirlarning barcha ishtirokchilariga muvaffaqiyatlar tiladi.
BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili o‘rinbosari Anas Karman o‘zining qutlov so‘zida zamonaviy xalqaro muammolarni hal etishda hamkorlik va diplomatiyaning muhim ahamiyatini ta’kidladi.
Universitet tomonidan 6-8 oktabr kunlari boʻlib oʻtadigan BMT modeli konferensiyasi Yoshlar ishlari agentligi bilan hamkorlikda tashkillashtirilmoqda. Unda diplomatiya, xalqaro munosabatlar va muhim jahon muammolarini hal etishni o‘rganish va amaliyotga qiziquvchi turli universitet va maktablardan 300 ga yaqin talabalar ishtirok etmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti modeli ishtirokchilari diplomatlar roliga kirishib, turli mamlakatlardan kelgan delegatlar rolini o‘ynaydi va Birlashgan Millatlar Tashkiloti oldida turgan masalalarni muhokama qiladi, muhim global muammolar bo‘yicha munozaralarni olib boradi.
UWED MUN 2023 konferensiyasi faol fikr almashish, yangi diplomatik aloqalarni yaratish va xalqaro hamjamiyat rivojiga ijobiy hissa qo‘shish uchun muhim platforma hisoblanadi.

The Model of the United Nations was held at the University of World Economy and Diplomacy
On October 6, 2023, the opening of the UWED MUN 2023 conference took place at the University of World Economy and Diplomacy under the slogan “Towards a sustainable world for all.” This event is of particular significance, as it is held after the historic speech of the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev at the 78th session of the United Nations General Assembly in New York on September 19.
The conference participants were welcomed by the first deputy chairman of the Senate of the Oliy Majlis, rector of UWED Sodyq Safoev. In his speech, he noted the high authority and growing role of Uzbekistan in the international arena, important initiatives put forward by the head of Uzbekistan from the UN rostrum. S. Safoev, noting the relevance of student participation in the development and implementation of global ideas and initiatives, wished success to all participants of the event.
UNDP Deputy Resident Representative in Uzbekistan Anas Karman, in his welcoming speech, emphasized the great importance of cooperation and diplomacy in solving modern international problems.
The UWED MUN conference, which takes place on October 6-8, is organized by UWED jointly with the Agency for Youth Affairs of Uzbekistan. It is attended by about 300 students from various universities and schools interested in studying and practicing diplomacy, international relations and solving important world problems.
Model UN participants, getting used to the role of diplomats, play the roles of delegates from various countries and discuss issues facing the United Nations, learning to conduct discussions on important global issues.
The UWED MUN 2023 conference is a platform for the active exchange of ideas, the creation of new diplomatic ties and the formation of positive contributions to the development of the international community.