Joriy yilning 17-19-aprel kunlari Qirg‘iziston Respublikasining Bishkek shahridagi Markaziy Osiyodagi yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan biri Qirgʻiziston-Turkiya Manas universitetida “Turk sivilizatsiyasining umumiy qadriyatlari” mavzusidagi beshinchi xalqaro turk sivilizatsiyasi kongressi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu anjumanda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti o‘zbek va rus tillari kafedrasi dotsent v.b. Shaxnoza Xudaykulova va turk tili o‘qituvchisi Suleyman Hilmi Kizildağ o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Kongressda Qirgʻiziston-Turkiya Manas universitetining yetakchi professor-o‘qituvchilari, shuningdek, Turkiya, O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjondan kelgan 300ga yaqin olimlar, tadqiqotchilar va doktorantlar hamda Milliy ta’lim vazirligi vakillari  qatnashdi.
Konferensiyaning asosiy mavzusi doirasida tarix, ta’lim, til va adabiyot, madaniyat, kommunikatsiya, din yo‘nalishlarida 46 tadan ortiq shu’ba ish olib bordi. Shu’balar, jumladan, turkiy tamaddun tarixi, pedagog kadrlarni tayyorlash, til ta’limi va tadqiqotlar, madaniyat va kommunikatsiya, ilmiy ilohiyot, turkiy madaniy va arxeologik tadqiqotlar, gumanitar fanlarni o‘qitish, qiyosiy adabiyotshunoslik, madaniyatlararo kommunikatsiya, aniq fanlarni o‘qitish, turkiy adabiyot, madaniyatni asrash va targ‘ib qilish muammolari, muloqotni o‘rgatish, tarixiy tadqiqotlar usullari, til va adabiyotni o‘rganishnnig dolzarb muammolari, qadriyatlarni singdirish, muloqot etikasi, tarixiy tadqiqotlardagi paradigma, chet tillarni o‘qitish, qardosh tillararo tarjima, ijtimoiy tarmoqlarda kommunikatsiya, qardosh xalqlar tarixi, ta’limda nazorat va baholash, til o‘rganishning zamonaviy usullari, globallashuv muammosi, muloqot tili, tarixiy tadqiqotlardagi fanlararo yondashuv, kasbga yo‘naltirish va psixologik maslahat, turkologiyaga oid tadqiqotlar, madaniyat va jamiyat o‘zaro ta’siri, kommunikatsiya va sotsiologiya, turkiy sivilizatsiya masalalari, ta'lim va fanlararo yondashuv, turkiy tillarni qiyosiy o‘rganish va kommunikatsiyaning zamonaviy muammolari, turkiy fanlar tarixi, imiy tadqiqot metodlari kabi qator masalalar borasida ma’ruzalar tinglandi va fikr almashinildi hamda ilmiy-amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan xulosalar ishlab chiqildi.
Ko‘hna turkiy tamaddunning umumiy qadriyatlariga bag‘ishlangan ushbu kongress ilmiy-amaliy jihatidan samarali va natijali bo‘ldi, anjuman qatnashchilari bunday tadbirlarni yanada ko‘proq o‘tkazilishi turkiy xalqlar o‘rtasidagi ilm-fan, madaniyat, til va adabiyot borasidagi hamkorlik, almashinuv va o‘zaro xabardorlikni oshirishiga xizmat qilishini e’tirof etdilar.

Представители УМЭД приняли участие в пятом Международном конгрессе тюркской цивилизации на тему “Общие ценности тюркской цивилизации”
С 17 по 19 апреля текущего года в Кыргызско-турецком университете Манаса, одном из ведущих высших учебных заведений Центральной Азии, в городе Бишкек Кыргызской Республики состоялся пятый международный конгресс тюркской цивилизации на тему “Общие ценности тюркской цивилизации”.
На этой конференции и.о.доцента кафедры узбекского и русского языков Университета мировой экономики и дипломатии  Шахноза Худайкулова и преподаватель турецкого языка Сулейман Хильми Кызылдаг выступили с докладами.
В конгрессе приняли участие ведущие профессора Кыргызско-турецкого университета Манас, а также около 300 ученых, исследователей и докторантов из Турции, Узбекистана, Казахстана и Азербайджана, а также представители Министерства народного образования.
В рамках основной темы конференции работало более 46 секций в области истории, образования, языка и литературы, культуры, коммуникации, религии. На секциях были заслушаны доклады и осуществлен обмен мнениями по ряду таких вопросов, как история тюркского тамаддуна, подготовка педагогических кадров, языковое образование, культура и коммуникация, научная теология, тюркские культурные и археологические исследования, преподавание гуманитарных наук, сравнительное литературоведение, межкультурная коммуникация, преподавание точных наук, проблемы сохранения и пропаганды тюркской литературы, культуры, обучение общению, методы исторических исследований, актуальные проблемы в изучении языка и литературы, привитие ценностей, этика общения, парадигма в исторических исследованиях, преподавание иностранных языков, вопросы перевода, коммуникации в социальных сетях, контроль и оценка в образовании, современные методы изучения языков, проблема глобализации, язык общения, междисциплинарный подход в исторических исследованиях, профориентация и психологическое консультирование, исследования по тюркологии, взаимодействию культуры и общества, коммуникация и социология, вопросам тюркской цивилизации, образование и междисциплинарный подход, современные проблемы сравнительного изучения и коммуникации тюркских языков, истории тюркских наук, методы научных исследований, а также в работе каждой секции были разработаны выводы, имеющие научно-практическое значение.
Конгресс, посвященный общим ценностям древнетюркской цивилизации, был научно-практическим и результативным, и участники конференции отметили, что дальнейшее проведение подобных мероприятий послужит повышению сотрудничества, обмена и взаимопонимания между тюркскими народами в области науки, культуры, языка и литературы.