JIDU o‘zbek va rus tillari kafedrasi tashabbusi bilan Abdulla Qodiriy uy-muzeyida ta’limiy trening o‘tkazildi
2025-yil 10-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti o‘zbek va rus tillari kafedrasi tashabbusi bilan buyuk o‘zbek yozuvchisi Abdulla Qodiriy uy-muzeyiga tashrif uyushtirildi.
Buyuk yozuvchining tavallud kuni munosabati bilan tashkillashtirilgan mazkur tashrifdan maqsad millatimiz tarixida yorqin iz qoldirgan, istiqlol fidoyisi, nodir iste’dod sohibi bo‘lmish ulug‘ ajdodimiz xotirasini yod etish edi.
Abdulla Qodiriy XX asr o‘zbek adabiyotining eng yorqin namoyandalaridan biridir, u o‘zining o‘lmas romanlari bilan yangi o‘zbek adabiyotiga asos soldi, uning kelgusi taraqqiyotiga mustahkam zamin yasadi, kelajak avlod adiblariga kuchli ta’sir ko‘rsatdi. Jadid g‘oyalaridan ilhomlangan adib ijodi istiqlol, ozodlik g‘oyalarini tarannum etganligi bilan ham qadrli hamda ahamiyatlidir.
Yozuvchi xonadonidagi tashrif - ta’limiy treningda JIDU o‘zbek va rus tillari kafedrasi a’zolari hamda “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” va “Xalqaro munosabatlar” fakultetining 1-kurs talabalari, shuningdek, Abdulla Qodiriy mahalla qo‘mitasi faollari ishtirok etdilar.
Abdulla Qodidriy uy-muzeyiga sayohat talaba yoshlarning yozuvchi yashab ijod etgan davr ruhi, oilaviy muhiti, ijod jarayoni va asarlari mazmun-mohiyati borasidagi tasavvurlarini boyitdi, muzey eksponatlari ushbu tasavvurni hayotiy tafsilotlar bilan to‘ldirdi. Talabalarda ayniqsa Qodiriy uy-muzeyining direktori, tarixchi olim yozuvchining nabirasi Xondamir Qodiriy bilan tanishuv va suhbat chuqur taassurot qoldirdi. Xondamir Qodiriy talabalar bilan suhbat chog‘ida taniqli adabiyotshunos professor Umarali Normatovning ushbu so‘zlarini esatdi: “30-yillarning mash’um yuhosi Qodiriyni oʻz komiga tortib ketdi, uni jisman yoʻq qildi, ammo u yaratgan ma’naviy boylikni yoʻqotolmadi. Qodiriy barpo etgan bogʻ – goʻzallik chamani mangu qolaveradi, necha-necha avlodlarga ma’naviy oziq, bitmas-tugamas zavq-shavq ato etaveradi. Biroq shunday ulugʻ zotning fojiaviy qismati avlodlar koʻnglida mangu armon boʻlib qoladi”. U Abdulla Qodiriy kabi millat o‘glonlarining xalq, vatan kelajagi, istiboli uchun qayg‘urishi, fidoyiligi yosh avlod uchun ibrat, namuna ekanligini ta’kidlab, yoshlarni faollikka, bilimi va qobiliyatalarini yurt ravnaqi yo‘lida sarflashga chaqirdi.
Tashrif maroqli va taassurotlarga boy bo‘ldi, talablar yana shunday tadbirlar uyushtirilsa bajonidil qatnashish istagini bildirdilar.

По инициативе кафедры узбекского и русского языков УМЭД в Доме-музее Абдуллы Кадыри прошел образовательный тренинг
10 апреля 2025 года кафедра узбекского и русского языков Университета мировой экономики и дипломатии организовала визит в дом-музей великого узбекского писателя Абдуллы Кадыри.
Целью визита, приуроченного ко дню рождения писателя, было почтение наследия этой выдающейся личности -преданного борца за независимость и редкого таланта, оставившего неизгладимый след в истории нашего народа.
Абдулла Кадыри - одна из самых выдающихся фигур в узбекской литературе XX века. Своими бессмертными романами он заложил основу современной узбекской литературы, обеспечив прочную базу для ее будущего развития и оказав влияние на поколения писателей. Черпая вдохновение в идеях джадидизма, произведения Кадыри также прославляют ценности независимости и свободы.
В мероприятии - образовательном тренинге - в Доме-музее Кадыри приняли участие члены кафедры узбекского и русского языков, студенты первого курса факультета международных отношений и факультета международной экономики и менеджмента, а также активисты Комитета махалли имени Абдуллы Кадыри.
Визит предоставил студентам ценную информацию об эпохе, в которой жил и работал Кадыри, предлагая более глубокое понимание его семейного окружения, творческого процесса и тем его произведений. Экспонаты музея обогатили этот опыт, оживив прошлое яркими подробностями.
Изюминкой визита стала возможность встретиться и пообщаться с директором музея, историком Хондамиром Кадыри, внуком писателя. Хондамир Кадыри в беседе со студентами, в частности упомянул слова известного критика Умарали Норматова: “Позорные 1930-е годы поглотили Кадыри в свою бездну, физически уничтожив его, но не смогли стереть духовное наследие, которое он оставил после себя. Сад красоты, взращённый Кадыри, будет жить в веках, даруя духовную пищу и бесконечное вдохновение. Однако трагическая судьба этой великой личности останется вечной болью в сердцах будущих поколений” и подчеркнул, что забота и преданность сынов нации, таких как Абдулла Кадыри, будущему и процветанию народа, Родины и независимости являются примером и образцом для подражания для молодого поколения, и призвал молодежь быть активными и использовать свои знания и способности для развития страны.
Студенты сочли этот опыт увлекательным и запоминающимся, выразив сильное желание участвовать в подобных мероприятиях в будущем.