JIDU O‘zbek va rus tillari kafedrasining “Adabiy mushohada” to‘garagi a’zolari tomonidan Oybek uy-muzeyida adabiy kecha tashkil etildi
Joriy yilning 7-aprel kuni JIDU 1-kurs talabalari hamda “Adabiy mushohada” to‘garagi a’zolari ulug‘ adib, shoir va jamoat arbobi Oybek ijodi bilan yaqindan tanishish hamda oybekshunos olimlar bilan uchrashish maqsadida uy-muzeyiga tashrif buyurishdi.
Ma’lumki, mamlakatimizning barcha tashkilotlarida, xususan JIDUda ham “BRM” doirasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Shu maqsadda tadbirga JIDUga biriktirilgan Mirzo Ulug‘bek tumanining “Olmachi”, “Yangi Olmachi”, “Elobod” mahalla fuqarolar yig‘inlaridan 10 nafar 18 yoshli faol yoshlar ham taklif etildi.
Adabiy-ma’rifiy tadbirda mehmon sifatida Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti professori Abdulla Ulug‘ov ishtirok etdi. A.Ulug‘ov tomonidan Oybek ijodi labaratoriyasi, uning targ‘iboti haqida qimmatli ma’lumotlar berildi. Uning “Qutlug‘ qon”, “Ulug‘ yo‘l” romanlarining qahramonlari prototipi haqida qiziqarli voqealar so‘zlab berildi. Ustozlik, ilmiy rahbarlik faoliyatidagi jarayonlar va ko‘rsatgan jonbozligi, fidoyiligi to‘g‘risida talabalarga o‘rnak bo‘ladigan faktlar berildi. Ijodkorga berilgan mukofotlarga to‘xtalib uning ijodiy merosi bundan-da buyuk taqdirlashlarga munosib ekanligini qayd etdi. To‘garak a’zolari bilan adabiy suhbat o‘tkazildi.
Oybek uy-muzeyi xodimasi M.Usmonova “Kirish”, “Bolalik”, “Qutlugʻ qon”, “Navoiy”, “Abadiyat va umr” deb nomlangan 5 ta asosiy zal, ish kabineti va Saidnosir otaga bagʻishlangan boʻlimlar bilan alohida tanishtirdi. Yozuvchining adib sifatidagi qizg‘in faoliyati bilan bir qatorda arboblik mahorati to‘g‘risida ham faktlar bilan axborot berdi. Talaba-yoshlar muzeyda 10 mingdan ortiq eksponat saqlanishini, qoʻlyozmalar, fotosuratlar, uy jihozlari, turli sanʼat asarlari va buyumlar ijodkorning bevosita o‘zi foydalangan va unga hadya qilingan buyumlar ekanini bilib olishdi.
Tadbir so‘nggida talabalarga ijodkorning “Oltin vodiydan shabadalar” romani, “Namatak” to‘plami hamda Oybekning turmush o‘rtog‘i Zarifa Saidnosirovaning “Gul bargi” she’riy to‘plami, “Oybegim mening” avtobiografik risolasi esdalik sovg‘a sifatida berildi.

Литературный вечер в доме-музее Айбека, организованный участниками кружка “Литературное обозрение” кафедры узбекского и русского языков
7 апреля текущего года студенты 1-го курса Университета Мировой эконимики и дипломатии совместно с  участниками кружка “Литературное обозрение” посетили дом-музей выдающегося писателя, поэта и общественного деятеля Айбека с целью более глубокого знакомства с его творчеством и встречей с исследователями его литературного наследия.
Как известно, в рамках национальной инициативы “BRM” проводятся различные мероприятия во всех организациях страны, включая УМЭД. В этой связи на мероприятие были приглашены 10 активных молодых людей в возрасте 18 лет из махаллей “Олмачи”, “Янги Олмачи” и “Элобод” Мирзо-Улугбекского района, прикреплённых к университету.
Почётным гостем литературно-просветительского вечера стал профессор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои — Абдулла Улугов. Он поделился ценными сведениями о лаборатории изучения творчества Айбека и его пропаганде, рассказал интересные факты о прототипах героев романов “Священная кровь” и “Великий путь”, а также о своей научной и наставнической деятельности, преданности профессии, что стало примером для студентов. Также он отметил, что награды, полученные писателем, — это лишь часть того, на что действительно заслуживает его великое литературное наследие.
Состоялась литературная беседа с участниками кружка. Сотрудник музея М. Усмонова подробно ознакомила гостей с пятью основными залами: «Вступление», «Детство», «Священная кровь», «Навои», «Вечность и жизнь», кабинетом писателя и отделом, посвящённым его отцу Саиднасыру. Было представлено множество фактов не только о писательской, но и об общественно-политической деятельности Айбека. Студенты узнали, что в музее хранится более 10 тысяч экспонатов, включая рукописи, фотографии, предметы быта, произведения искусства и подаренные Айбеку личные вещи.
В завершение мероприятия участникам были вручены памятные подарки — роман «Дуновения золотой долины», сборник «Шиповник», а также поэтический сборник супруги писателя Зарифы Саиднасыровой «Лепесток розы» и её автобиографическая книга «Мой Айбек».