01.12.2022        1121
Joriy yilning 30 noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro huquq va ommaviy huquqiy fanlar” kafedrasi tomonidan Konstitutsiyaviy islohotlarning ustuvor yo‘nalishi bo‘lgan inson huquqlari oliy ijtimoiy qadriyat sifatidagi masalalarga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy davra suhbati o‘tkazildi.
Yangi O‘zbekistonning 2022-2026-yillarga mo‘ljalllangan taraqqiyot strategiyasida o‘z ifodasini topgan va adolatli, chinakam xalq davlati barpo etishda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan vazifalarni hayotga tatbiq etish uchun konstitutsiyaviy asos, va yanada mustahkam qonunchilik bazasi talab etiladi. Shu ma’noda, Asosiy qonunni jamiyatimizning zamonaviy voqeliklari bilan uyg‘unlashtirish, Prezidentimiz boshchiligida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar mazmun-mohiyatini aks ettiradi. Fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilish--tegishli normalar, tamoyillar, mexanizmlar va protsessual-huquqiy qoidalar tizimiga tayanadigan davlatning vazifasidir.
Davlat faoliyatida shaxsning maqomi, uning huquq va erkinliklarini boshqa ijtimoiy qadriyatlarga nisbatan yuqori deb bilish eng muhim tamoyillardan biridir. Inson huquq va erkinliklarining oliy qadriyat sifatida e’tirof etilishi bevosita O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasidan kelib chiqadi.
Shunday qilib, 13-moddada shunday ta’rif berilgan: “ O‘zbekiston Respublikasida demokratiya umuminsoniy prinsiplarga asoslanadi, ularga ko‘ra inson, uning hayoti, erkinligi, sha’ni, qadr-qimmati va boshqa daxlsiz huquqlari oliy qadriyat hisoblanadi. Demokratik huquq va erkinliklar Konstitutsiya va qonunlar bilan himoya qilinadi.”. Inson huquq va erkinliklarini oliy qadriyat sifatida e’tirof etiladi. Shu bilan birga, bu borada normativ-huquqiy hujjatlarga alohida talablar qo'yiladi. Inson huquqlari umumjahon Deklaratsiyasida shunday deyilgan: “Har kim Konstitutsiya yoki qonun bilan unga berilgan asosiy huquqlari buzilgan hollarda vakolatli milliy sudlar tomonidan samarali himoya vositalaridan foydalanish huquqiga ega”. Bu qoida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 19-moddasida mustahkamlangan.
Shunday qilib, ilmiy-amaliy davra suhbatining maqsadi konstitutsiyaviy islohotlarni yanada rivojlantirish istiqbollariga oid taklif va tavsiyalar ishlab chiqish, inson huquqlari himoyasini ta’minlashning konstitutsiyaviy asoslarini takomillashtirish bo‘yicha fikr, amaliy  tajriba va bilim almashish uchun ilmiy platforma yaratishdan iborat edi.

01.12.2022        1120
On November 30 of this year, the Department of International Law and Public Law Disciplines of the University of World Economy and Diplomacy held a scientific and practical round table on human rights issues as the highest social value, which is a priority for constitutional reforms.
The implementation of the tasks reflected in the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026 and which are important in building a fair, truly people's state requires a constitutional framework and an even stronger legislative framework. In this sense, the priority is the harmonization of the Basic Law with the modern realities of our society, the essence of consistent reforms carried out under the leadership of the President. Protection of the rights and freedoms of citizens is the mission of the state, which relies on an appropriate system of norms, principles, mechanisms and procedural and legal rules.
The proclamation of the authority of a person, his rights and freedoms in relation to other social values, orientation towards them in state activity is one of the most important principles. The recognition of human rights and freedoms as the highest value directly follows from the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
Thus, Article 13 defines: “Democracy in the Republic of Uzbekistan is based on universal principles, according to which the highest value is a person, his life, freedom, honor, dignity and other inalienable rights. Democratic rights and freedoms are protected by the Constitution and laws.” The affirmation of human rights and freedoms as the highest value is impossible without the participation of the state not only to recognize them, but also to strictly observe and protect them. At the same time, there are special requirements for regulatory legal acts.
The Universal Declaration of Human Rights stated: "Everyone has the right to an effective remedy by competent national courts in cases of infringement of his fundamental rights granted to him by the Constitution or by law." This provision is enshrined in Article 19 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
Thus, the purpose of the scientific and practical round table was to create a scientific platform for developing proposals and recommendations regarding the prospects for further constitutional reforms, exchange of views, professional experience and knowledge on improving the constitutional foundations for ensuring the protection of human rights and freedoms.