01.12.2022        1121
Joriy yilning 30 noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro huquq va ommaviy huquqiy fanlar” kafedrasi tomonidan Konstitutsiyaviy islohotlarning ustuvor yo‘nalishi bo‘lgan inson huquqlari oliy ijtimoiy qadriyat sifatidagi masalalarga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy davra suhbati o‘tkazildi.
Yangi O‘zbekistonning 2022-2026-yillarga mo‘ljalllangan taraqqiyot strategiyasida o‘z ifodasini topgan va adolatli, chinakam xalq davlati barpo etishda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan vazifalarni hayotga tatbiq etish uchun konstitutsiyaviy asos, va yanada mustahkam qonunchilik bazasi talab etiladi. Shu ma’noda, Asosiy qonunni jamiyatimizning zamonaviy voqeliklari bilan uyg‘unlashtirish, Prezidentimiz boshchiligida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar mazmun-mohiyatini aks ettiradi. Fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilish--tegishli normalar, tamoyillar, mexanizmlar va protsessual-huquqiy qoidalar tizimiga tayanadigan davlatning vazifasidir.
Davlat faoliyatida shaxsning maqomi, uning huquq va erkinliklarini boshqa ijtimoiy qadriyatlarga nisbatan yuqori deb bilish eng muhim tamoyillardan biridir. Inson huquq va erkinliklarining oliy qadriyat sifatida e’tirof etilishi bevosita O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasidan kelib chiqadi.
Shunday qilib, 13-moddada shunday ta’rif berilgan: “ O‘zbekiston Respublikasida demokratiya umuminsoniy prinsiplarga asoslanadi, ularga ko‘ra inson, uning hayoti, erkinligi, sha’ni, qadr-qimmati va boshqa daxlsiz huquqlari oliy qadriyat hisoblanadi. Demokratik huquq va erkinliklar Konstitutsiya va qonunlar bilan himoya qilinadi.”. Inson huquq va erkinliklarini oliy qadriyat sifatida e’tirof etiladi. Shu bilan birga, bu borada normativ-huquqiy hujjatlarga alohida talablar qo'yiladi. Inson huquqlari umumjahon Deklaratsiyasida shunday deyilgan: “Har kim Konstitutsiya yoki qonun bilan unga berilgan asosiy huquqlari buzilgan hollarda vakolatli milliy sudlar tomonidan samarali himoya vositalaridan foydalanish huquqiga ega”. Bu qoida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 19-moddasida mustahkamlangan.
Shunday qilib, ilmiy-amaliy davra suhbatining maqsadi konstitutsiyaviy islohotlarni yanada rivojlantirish istiqbollariga oid taklif va tavsiyalar ishlab chiqish, inson huquqlari himoyasini ta’minlashning konstitutsiyaviy asoslarini takomillashtirish bo‘yicha fikr, amaliy  tajriba va bilim almashish uchun ilmiy platforma yaratishdan iborat edi.

01.12.2022        1122
30 ноября  текущего года кафедрой «Международное право и публично-правовые дисциплины» Университета мировой экономики и дипломатии был проведен научно-практический круглый стол, посвященный вопросам прав человека как высшей социальной ценности, являющейся приоритетом конституционных реформ.
Реализация задач, отраженных в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы и имеющих важное значение в построении справедливого, действительно народного государства, требует наличия конституционной основы и еще более прочной законодательной базы. В этом смысле приоритетом становится гармонизация Основного Закона с современными реалиями нашего общества, сутью последовательных реформ, проводимых под руководством Президента. Защита прав и свобод граждан – миссия государства, которое опирается на соответствующую систему норм, принципов, механизмов и процедурно-правовых правил.
Провозглашение авторитета человека, его прав и свобод по отношению к остальным социальным ценностям, ориентация на них в государственной деятельности – один из важнейших принципов. Признание прав и свобод человека высшей ценностью непосредственно вытекает из Конституции Республики Узбекистан.
Так, в статье 13 определено: «Демократия в Республике Узбекистан базируется на общечеловеческих принципах, согласно которым высшей ценностью являются человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неотъемлемые права. Демократические права и свободы защищаются Конституцией и законами». Утверждение прав и свобод человека в качестве высшей ценности невозможно без участия государства не только признавать их, но и неукоснительно соблюдать, а также защищать. Вместе с тем предъявляются особые требования к нормативно-юридическим актам.
Всеобщая декларация прав человека установила: «Каждый человек имеет право на эффективное восстановление в правах компетентными национальными судами в случаях нарушения его основных прав, предоставленных ему Конституцией или законом». Это положение закреплено в статье 19 Конституции Республики Узбекистан.
Таким образом, целью научно-практического круглого стола явилось создание научной площадки для разработки предложений и рекомендаций касательно перспектив дальнейших конституционных реформ, обмен мнениями, профессиональным опытом и знаниями по вопросам совершенствования конституционных основ обеспечения защиты прав и свобод человека.