Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Qadring baland boʻlsin, ona tilim!” nomli tadbir o‘tkazildi
21.10.2022 1896
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi Qonuni qabul qilinganining o‘ttiz yilligini keng nishonlash to‘g‘risida 2019-yil 4-oktabr qarori hamda “Oʻzbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeyini tubdan oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2019-yil 21-oktabr farmoyishining e’lon qilinishi davlatimiz tomonidan ona tilimizga ko‘rsatilayotgan hurmat va e’tiborning yorqin namunasi bo‘lgan edi. Jumladan,“Oʻzbek tilimiz “Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri boʻlgan oʻzbek tili xalqimiz uchun milliy oʻzlik va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho maʼnaviy boylik, mamlakatimizning siyosiy-ijtimoiy, maʼnaviy-maʼrifiy taraqqiyotida gʻoyat muhim oʻrin egallab kelayotgan buyuk qadriyatdir“, deya ulugʻlanadi ushbu qarorda.
O‘tgan davr ichida mazkur qaror ijrosi yo‘lida tilshunos olimlarimiz tomonidan olib borilayotgan ishlar va hukumatimiz tomonidan ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rlik tahsinga sazovordir.
Joriy yilning 19-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Oʻzbek tili bayrami” kuni munosabati bilan “Qadring baland boʻlsin, ona tilim!” shiori ostida tadbir oʻtkazildi. Tadbirda JIDU professor-o‘qituvchilari hamda talabalar ishtirok etdilar. Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Solihovich Safoyev kirish nutqi bilan ochib berdi. Notiq oʻz nutqida davlat tilini bilish, unda savodli muloqot qila olish har bir fuqaroning burchi ekanligini aytib o‘tib, barcha inson o‘z tili bilan faxrlanishi kerakligini, o‘zbek tilining ifoda imkoniyati kengligini, shuningdek, biz universitetimizda xalqaro sohada faoliyat yuritayotgan kadrlarni tayyorlamoqdamiz, xalqaro miqyosdagi kadr o‘z tili, madaniyati, tarixini hurmat qilishga majbur ekanligini alohida ta’kidladi.
Universiteti rektori S.S.Safoyev tomonidan 2022-yil oktabr oyi davomida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya unversitetida “Qadring baland bo‘lsin, ona tilim”shiori ostida “O‘zbek tili - milliy o‘zligimiz va mustaqil davlatchilik timsoli” mavzusida o‘tkazilgan esselar tanlovining 1-darajali diplomi bilan Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 1-kurs talabasi Imomova Maftuna, “Qadring baland bo‘lsin, ona tilim”shiori ostida “Ona tilim, omon bo'l mangu” mavzusida o‘tkazilgan publitsistik maqolalar tanlovining 1-darajali diplomi bilan Xalqaro munosabatlar fakulteti 2-kurs talabasi Haydarova Mushtariy, “Til bilimdonlari” shiori ostida “Til - millat ko'zgusi“ mavzusida o‘tkazilgan videoroliklar tanlovining 1-darajali diplomi bilan Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 1-kurs talabasi Rixsiboyev Ibrohim, “Qadring baland bo‘lsin, ona tilim” shiori ostida “Eng savodxon talaba“ mavzusida o‘tkazilgan diktant tanlovining 1-darajali diplomi bilan Xalqaro huquq fakulteti 1-kurs talabasi Abduraxmonova Madina taqdirlandi.
Bayram tadbiri "Til – millat ko‘zgusi” mavzusidagi videolavha namoyishi orqali noan'anaviy tarzda, ko'tarinki kayfiyatda boshlandi.
Ma’lumki, bugun mamlakatimizning jahon hamjamiyatidagi nufuzi ortib borishi bilan madaniyatimiz, san’atimiz, milliy qadriyatlarimiz, tilimizga bo‘lgan e’tibor ham oshmoqda. Hozirgi kunda Amerika, Yaponiya, Hindiston, Misr Arab Respublikasi, Germaniya, Rossiya, Turkiya, Fransiya va qator davlatlarning universitetlarida o‘zbek tilini o‘rganuvchi talabalar soni yildan yilga ko‘payib, mamlakatimizga bo‘lgan qiziqish ortmoqda. Jumladan, tadbirda JIDUda 2022-2023-o‘quv yilida O‘zbek va rus tillarida tahsil olayotgan Janubiy Koreyaning Xankuk universiteti talabalarining bayram tabriklari ham tinglandi.
Tadbir mobaynida talabalarning xalqona maqol va iboralar borasidagi bilimlarini sinab ko‘rish maqsadida “Til bilimdonlari” tanlovi o‘tkazildi. O‘zbek tili bayramiga bag‘ishlab ona tilimizning beqiyos go‘zalligi va qudratini namoyish qiluvchi badiiy ijod namunlari asosida hamda milliy o‘zligimiz himoyachilari va istiqlol fidoyilarining jasoratlaridan hikoya qiluvchi sahna ko‘rinishlari namoyish etildi, bu esa bayramga oʻzgacha shukuh bagʻishladi.

The event entitled “Glory to my mother tongue” was held at the University of World Economy and Diplomacy
21.10.2022 1895
The announcement of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 4, 2019 on the wide celebration of the thirtieth anniversary of the adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan "On the state language" and the Decree "On measures to radically increase the role and authority of the Uzbek language as the state language" dated October 21, 2019 became a vivid example of respect and attention, which our country shows to the native language. For example, “Our Uzbek language, which is one of the oldest and richest languages in the world, is for our people a symbol of national identity and independent statehood, an invaluable spiritual wealth, a great value that occupies an extremely important place in the socio-political, spiritual and educational development of our country ," the ruling says. The work done by our linguists and the attention given by our government over the past period to the implementation of this decision is commendable. On October 19 this year, at the University of World Economy and Diplomacy, on the occasion of the “Celebration of the Uzbek language”, an event was held under the slogan “Glory, my native language”. The event was attended by the faculty and students of UWED. The event was opened by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sadyk Salihovich Safoev with his opening speech. The speaker mentioned that knowing the state language is the duty of every citizen, everyone should be able to communicate competently in it, be proud of their language, it was noted that the Uzbek language has a wide range of expressiveness, the speaker emphasized that at our university we train personnel for the international field of activity, that an international specialist is obliged to respect his language, culture and history.
According to the results of the essay competition on the topic "Uzbek language - a symbol of national identity and independent statehood", held by the rector of the University of World Economy and Diplomacy Safoev S.S. in October 2022, under the motto “Glory to my native language”, a 1st year student of the Faculty of International Economics and Management Imomova Maftuna was awarded a 1st degree diploma; according to the results of the competition of journalistic articles on the topic “My native language, be eternal”, held under the motto “Glory, my native language”, a 2nd year student of the Faculty of International Relations Haidarova Mushtari was awarded a diploma of the 1st degree; according to the results of the video contest on the topic “Language is the mirror of the nation”, held under the motto “Language Experts”, a 1st year student of the Faculty of International Economics and Management Riksiboev Ibragim was awarded a diploma of the 1st degree; According to the results of the competition of dictations on the topic "The most competent student", held under the motto "Glory, my native language", a 1st-year student of the Faculty of International Law Abdurakhmanova Madina was awarded a diploma of the 1st degree.