17.10.2022        1622
Xalqaro qizlar kuni barcha qizlarning eng muhim ehtiyoj va imkoniyatlarga e’tibor qaratish uchun birlashtiradi. Qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va ularning huquqlarini amalga oshirishga ko'maklashish uchun butun dunyo 11 oktabrni Xalqaro qizlar kuni sifatida nishonlaydi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya univrsiteti “Lider qizlar” klubi liderlari va Xotin-qizlar kengashi raisi, siyosiy fanlar doktori  E.Sultanova boshchiligida qizlar davrasida ochiq muloqot tashkil etildi. O‘zbekistonda xizmat ko’rsatgan madaniyat xodimi, shoira  Muqaddas Abdusamatova mehmon sifatida taklif etildi.
Erkin muloqot davomida E.Sultonova bugungi kunda ayol-qizlarning siyosiy faolligini alohida e’tirof etib, bu bo‘yicha mamlakatimizda va shu jumladan universitetimizda olib borilayotgan faoliyat va yaratilayotgan imkoniyat haqida to‘xtalib o‘tdi. Hurmatli shoira M.Abdusamatova o‘z hayoti va ijodi haqida nutq so‘zlab, ijod mahsulidan o‘qib eshittirdi. “Ayol jamiyatning yarmi deyishadi. Yo‘q, u jamiyatning hammasidir. U jamiyatning tarbiyalanuvchisidir.

“Leader Girls” club held an open dialogue on the occasion of International Girls' Day
International Girls' Day unites all girls to focus on the most important needs and opportunities. To empower girls and promote their rights, the world celebrates October 11 as the International Girls' Day.
Under the leadership of the leaders of the "Leader girls" club of the University of World Economy and Diplomacy and the Chairwoman of the Women's Council, Doctor of Political Sciences E. Sultanova, an open dialogue was organized for the girls. Honoured cultural worker, poet Muqaddas Abdusamatova was invited as a guest.
During the open dialogue, E. Sultanova noted the political activity of women and girls today and spoke about the activities and opportunities created in this regard in our country, including our university. Honourable poetess M. Abdusamatova gave a speech about her life and work and read some of her poems. "They say that women make up the half of society. No, it is the whole society. Because she educates the remaining half of the society. The national and social importance of a woman is very high. She is a mother and grandmother. She is a wife, sister and daughter," she said.