17.10.2022        1622
Xalqaro qizlar kuni barcha qizlarning eng muhim ehtiyoj va imkoniyatlarga e’tibor qaratish uchun birlashtiradi. Qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va ularning huquqlarini amalga oshirishga ko'maklashish uchun butun dunyo 11 oktabrni Xalqaro qizlar kuni sifatida nishonlaydi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya univrsiteti “Lider qizlar” klubi liderlari va Xotin-qizlar kengashi raisi, siyosiy fanlar doktori  E.Sultanova boshchiligida qizlar davrasida ochiq muloqot tashkil etildi. O‘zbekistonda xizmat ko’rsatgan madaniyat xodimi, shoira  Muqaddas Abdusamatova mehmon sifatida taklif etildi.
Erkin muloqot davomida E.Sultonova bugungi kunda ayol-qizlarning siyosiy faolligini alohida e’tirof etib, bu bo‘yicha mamlakatimizda va shu jumladan universitetimizda olib borilayotgan faoliyat va yaratilayotgan imkoniyat haqida to‘xtalib o‘tdi. Hurmatli shoira M.Abdusamatova o‘z hayoti va ijodi haqida nutq so‘zlab, ijod mahsulidan o‘qib eshittirdi. “Ayol jamiyatning yarmi deyishadi. Yo‘q, u jamiyatning hammasidir. U jamiyatning tarbiyalanuvchisidir.

17.10.2022        1620
Международный день девочек объединяет всех девочек, чтобы сосредоточиться на самых важных потребностях и возможностях. Чтобы расширить возможности девочек и отстаивать их права, мир отмечает 11 октября как Международный день девочек.
Под руководством руководителей клуба «Leader girls» Университета мировой экономики и дипломатии и Председателя Женского Совета, доктора политических наук Э.Султановой для девушек был организован открытый диалог. В качестве гостя была приглашена заслуженный деятель культуры, поэт Мукаддас Абдусаматова.
В ходе открытого диалога Э.Султанова отметила политическую активность женщин и девушек на сегодняшний день и рассказала о мероприятиях и возможностях, созданных в этой связи в нашей стране, в том числе в нашем университете. Заслуженная поэтесса М.Абдусаматова рассказала о своей жизни и творчестве и прочитала несколько своих стихов. "Говорят, что женщины составляют половину общества. Нет, это все общество. Потому что она воспитывает остальную половину общества. Национальное и общественное значение женщины очень велико. Она мать и бабушка. Она жена, сестра и дочь", - сказала она.