07.07.2021        3823
Yurtimizda mahalla qadimdan kuchli madaniyat o'chog'i, fuqarolar o'zini-o'zi boshqarishining ta'sirchan organi, fuqarolik jamiyatining noyob instituti bo'lib kelgan. So'nggi yillarda mahalla va ta'lim muassasalarining uzviy hamkorligi samarali yo'lga qo'yilgan bo'lib bu bo'yicha qator amaliy ishlar davom etmoqda.
Xususan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti "Xalqaro xususiy huquq va fuqarolik huquqiy fanlar" kafedrasi professor-o'qituvchilari tomonidan "Beshkapa", "Ahmad Yugnakiy", "Bo'z" va "Traktorsozlar" mahalla fuqarolar yig’inlariga borib, joylarda aholi huquqiy savodxonligini oshirish yuzasidan O‘zbekistonda qabul qilinayotgan qonunlar, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni va Qarorlari hamda boshqa qonun hujjatlari bilan yaqindan tanishtirish tadbirlari bo’lib o’tmoqda. Ularda mahalla aholisiga qonunchilik normalarining va sud-huquq islohotlarining mazmun-mohiyati atroflicha tushuntirildi.
Shu bilan birga, MFY binosida “Huquqiy targ‘ibot burchagi”ni tashkil etish bo'yicha zaruriy ko'rsatmalar berilishi barobarida, kafedra professor-o'qituvchilari tomonidan mahallaga turli yuridik adabiyotlar ham taqdim etildi.

An example of active cooperation between the mahallas and UWED
In our country, the mahalla has been a strong cultural center since ancient times, an influential body of self-government of citizens, a unique Institute of civil society. In recent years, a number of practical works have been carried out on the effective cooperation of mahallas and educational institutions.
In particular, the professors and teachers of the department "International Private Law and civil law Disciplines" of the University of world economy and diplomacy have closely acquainted the population of mahallas “Beshkapa”, “Ahmad Yugnaki”, “Boz” and “Traktorsozlar” with the laws, decrees and decisions of the President of the Republic of Uzbekistan adopted in-country on increasing the legal literacy of people. As well as they comprehensively explained to the residents of the mahalla the essence of legislative norms and judicial reforms.
At the same time, in addition to the provision of the necessary instructions for the establishment of the “Legal propaganda corner” in the building of the mahalla, various legal literature was presented to the mahalla by the teachers of the University.