Men o‘qidim, siz ham o‘qing (Kitobxonlik haftaligi)
San’at turlari ichida moʻjizakor qudratga ega bo‘lgan badiiy adabiyotning inson ma’naviy hayotidagi o‘rni beqiyos ekanligi azaliy haqiqat. Uning tarbiyalash, ruhiyatni poklash, ezgulikka boshlash, ma’naviyatni oziqlantirish, shuningdek, ko‘ngillarga lazzat bag‘ishlash, ayni paytda, fikriy faoliyatga chorlash singari xususiyatlari haqida to‘lib-toshib so‘zlash mumkin.
Shu bois ham buyuk so‘z san’atkorlari yaratgan noyob durdonalar asrlar osha go‘zallikka, ma’naviy yuksaklikka, ruhiy poklikka tashna qalblarni o‘ziga oshno qilib kelaveradi.
Yurtimizda kitobxonlik madaniyatini yanada yuksaltirish, yosh avlodni mutolaaga undash kabi vazifalar olib borilayotgan islohotlarning ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Binobarin, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 14-dekabrdagi “2020-2025 yillarda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash milliy dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 781-son qarori bilan “2020 - 2025 yillarda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash milliy dasturi” tasdiqlandi. Qabul qilingan hujjatda aprel oyining birinchi haftasida “Kitobxonlik haftaligi” o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Qolaversa, kitobga muhabbat uyg‘otishda o‘quv yurtlari asosiy dargohdir. Shu maqsadda JIDU axborot resurs markazi, o‘zbek va rus tillari hamda roman-german tillari kafedralari bilan birgalikda murabbiylik soatida “Men o‘qidim, siz ham o‘qing” mavzusida davra suhbati uyushtirildi. Jahon adabiyoti durdonalari tahlili, badiiy asar g‘oyasi, adabiyotning vazifasi kabi mavzularda ma’ruzalar va qizg‘in jonli munozaralar tadbirga o‘zgacha kayfiyat berdi.
Shuni e’tirof etish lozimki, talabalar o‘rtasida badiiy asar mutolaasida faollik va ishtiyoq kuzatilmoqda. Fanlarning va topshiriqlarning ko‘pligiga qaramay, talabalar badiiy adabiyotni o‘qib chiqish, uni barcha tafsilotlari bilan so‘zlab berish va sharh yozish, noyob o‘xshatishlar, murakkab iboralar, kam qo‘llaniluvchi kitobiy so‘zlar, eskirgan so‘zlar ma’nosini eslab qolish amallarini bajonidil bajarayotganlari, shu bilan birga yozuvchi uslubini farqlash, qiyoslash, badiiy voqelik, muallif niyati, asar g‘oyasi va h.k. ustida mustaqil fikrlay boshlaganlarini alohida ta’kidlab o‘tdilar. Albatta, talabalarning badiiy asarni tushunish, his qilish darajasi, didi turlicha, biroq ular orasida birorta ham kitobni o‘qishni xushlamagan, undan ozgina bo‘lsa ham zavq olmagan talaba yo‘q. Tadbir doirasida bir qator adiblar ijodi, universitet kutubxonasi fondidagi adabiyotlar haqida batafsil ma’lumotlar berildi.

Я прочитал, вы тоже прочитайте (Неделя чтения)
Среди всех видов искусства бесценно место художественной литературы в духовной жизни человека. Можно долго говорить о таких качествах художественной литературы, как воспитательная, духовно очищающая, сподвигающая на добрые поступки, доставляющая наслаждение, иногда даже заставляющая действовать.
Именно поэтому уникальные шедевры великих писателей на протяжении многих веков очаровывают сердца людей своей красотой и духовной чистотой. Одним из приоритных задач проводимых в нашей стране реформ стало дальнейшее совершенствование читательской культуры, вдохновление молодого поколения на чтение.
Следовательно, на основе Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №781 от 14 декабря 2020 года «Об утверждении национальной программы развития и поддержки культуры чтения на 2020-2025 годы» была утверждена «Национальная программа развития и поддержки культуры чтения на 2020-2025 годы». Принятый документ предусматривает проведение в первой неделе апреля «Недели чтения».
Кроме того, учебные заведения – это то место, где должна зарождаться любовь к книге. С этой целью кафедрой узбекского и русского языков, кафедрой романо-германских языков, Ресурсным центром УМЭД был организован круглый стол на тему «Я прочитал, вы тоже прочитайте». Особенный настрой мероприятию придали анализ шедевров мировой литературы, обсуждение произведений, определение задач художественной литературы.
С радостью нужно отметить тот факт, что среди студентов наблюдается огромный интерес к чтению, желание как можно больше узнать, прочитать, обсудить. Несмотря на большую загруженность занятиями, студенты читают художественную литературу, комментируют, запоминают сложные обороты, фразеологизмы, устаревшие слова, сравнивают, обсуждают идеи автора. Студенты отметили, что, читая книги, они начали мыслить, научились анализировать.
Конечно, уровень понимания художественной литературы у всех разный, но равнодушных не было. В рамках мероприятия говорилось о творчестве писателей, а также дана подробная информация о литературе, имеющейся в библиотечном фонде университета.