Men o‘qidim, siz ham o‘qing (Kitobxonlik haftaligi)
San’at turlari ichida moʻjizakor qudratga ega bo‘lgan badiiy adabiyotning inson ma’naviy hayotidagi o‘rni beqiyos ekanligi azaliy haqiqat. Uning tarbiyalash, ruhiyatni poklash, ezgulikka boshlash, ma’naviyatni oziqlantirish, shuningdek, ko‘ngillarga lazzat bag‘ishlash, ayni paytda, fikriy faoliyatga chorlash singari xususiyatlari haqida to‘lib-toshib so‘zlash mumkin.
Shu bois ham buyuk so‘z san’atkorlari yaratgan noyob durdonalar asrlar osha go‘zallikka, ma’naviy yuksaklikka, ruhiy poklikka tashna qalblarni o‘ziga oshno qilib kelaveradi.
Yurtimizda kitobxonlik madaniyatini yanada yuksaltirish, yosh avlodni mutolaaga undash kabi vazifalar olib borilayotgan islohotlarning ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Binobarin, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 14-dekabrdagi “2020-2025 yillarda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash milliy dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 781-son qarori bilan “2020 - 2025 yillarda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash milliy dasturi” tasdiqlandi. Qabul qilingan hujjatda aprel oyining birinchi haftasida “Kitobxonlik haftaligi” o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Qolaversa, kitobga muhabbat uyg‘otishda o‘quv yurtlari asosiy dargohdir. Shu maqsadda JIDU axborot resurs markazi, o‘zbek va rus tillari hamda roman-german tillari kafedralari bilan birgalikda murabbiylik soatida “Men o‘qidim, siz ham o‘qing” mavzusida davra suhbati uyushtirildi. Jahon adabiyoti durdonalari tahlili, badiiy asar g‘oyasi, adabiyotning vazifasi kabi mavzularda ma’ruzalar va qizg‘in jonli munozaralar tadbirga o‘zgacha kayfiyat berdi.
Shuni e’tirof etish lozimki, talabalar o‘rtasida badiiy asar mutolaasida faollik va ishtiyoq kuzatilmoqda. Fanlarning va topshiriqlarning ko‘pligiga qaramay, talabalar badiiy adabiyotni o‘qib chiqish, uni barcha tafsilotlari bilan so‘zlab berish va sharh yozish, noyob o‘xshatishlar, murakkab iboralar, kam qo‘llaniluvchi kitobiy so‘zlar, eskirgan so‘zlar ma’nosini eslab qolish amallarini bajonidil bajarayotganlari, shu bilan birga yozuvchi uslubini farqlash, qiyoslash, badiiy voqelik, muallif niyati, asar g‘oyasi va h.k. ustida mustaqil fikrlay boshlaganlarini alohida ta’kidlab o‘tdilar. Albatta, talabalarning badiiy asarni tushunish, his qilish darajasi, didi turlicha, biroq ular orasida birorta ham kitobni o‘qishni xushlamagan, undan ozgina bo‘lsa ham zavq olmagan talaba yo‘q. Tadbir doirasida bir qator adiblar ijodi, universitet kutubxonasi fondidagi adabiyotlar haqida batafsil ma’lumotlar berildi.

Among all types of art, the place of fiction in the spiritual life of a person is priceless. We can talk for a long time about such qualities of fiction as educational, spiritually cleansing, encouraging to do good deeds, giving pleasure, sometimes even forcing to act.
That is why the unique masterpieces of great writers for many centuries have captivated the hearts of people with their beauty and spiritual purity. One of the priority tasks of the reforms being carried out in our country is to further improve the reading culture, to inspire the younger generation to read.
Consequently, on the basis of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan №781 of December 14, 2020 "On approval of the National program for the development and support of reading culture for 2020-2025", the "National program for the development and support of reading culture for 2020-2025" was approved. The adopted document provides for holding the "Week of Reading" in the first week of April.
In addition, educational institutions are where the love of the book should arise. For this purpose, the Department of Uzbek and Russian Languages, the Department of Romance-Germanic Languages, the Resource Center of the UWED organized a round table on the topic "I have read, you will also read" The analysis of the masterpieces of world literature, discussion of works, definition of the tasks of fiction gave a special mood to the event.
It should be noted with joy that there is a great interest in reading among students, a desire to learn, read, discuss as much as possible. Despite the heavy workload of classes, students read fiction, comment, memorize complex phrases, phraseological units, obsolete words, compare, discuss the author's ideas. Students noted that while reading books, they began to think, learned to analyze.
Of course, the level of understanding of fiction is different for everyone, but no one was indifferent. Within the framework of the event, they talked about the work of writers, and also gave detailed information about the literature available in the library fund of the university.