Amir Temur tavalludiga 685-yil toʻlishi munosabati bilan tadbir tashkillashtirildi
Buyuk ajdodlar hayotini oʻrganish, ularning boy madaniy merosini targʻib qilish va bu orqali yoshlar bilim va tafakkurni oshirish maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida davra suhbati boʻlib oʻtdi. Tadbir Sohibqiron Amir Temur tavalludining 685-yilligi munosabati bilan sarkarda va davlat rahbari, XIV asrda qadim Movarounnahr zaminida markazlashgan davlat barpo etgan buyuk shaxs hayot yoʻli va “Temur tuzuklari” asari muhokamasiga bagʻishlandi.
Uchrashuvda JIDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori Laziz Mingishov, tarix fanlari doktori professor Rahmon Farmonov soʻzga chiqib talabalarni buyuk bobokalonimiz toʻgʻrisidagi qiziqarli maʼlumotlar bilan tanishtirdilar.
Amir Temurning adolatli boshqaruvi 35 yil davom etgan. Uning saltanati Hindistondan Zarafshon vodiysigacha, Tyan-Shandan Bosforgacha boʻlgan yirik hududni egallagan. Temur muallifligida davlat boshqaruvi, tajriba va oʻgitlari haqida yozilgan "Temur tuzuklari" nomli asari bugungacha oʻz dolzarbligini yoʻqotmagan. Asarda bayon qilingan Amir Temurning boshqa davlatlar bilan olib borgan diplomatik munosabatlari oʻsha davr tashqi siyosatini oʻzida namoyon qiladi.

09.04.2021        4441
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча, посвященная изучению жизни великих предков, популяризации их богатого культурного наследия для увеличения знания и мышления молодежи. Во время мероприятия велась речь о жизни полководца и главы государства, великого человека, построившего централизованное государство на земле древнего Мавераннахра в XIV веке, а также о произведении «Уложение Тимура».
На встрече выступили проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе УМЭД Лазиз Мингишов и доктор исторических наук, профессор Рахмон Фармонов, которые ознакомили студентов с интересной информацией о нашем великом предке.
Справедливое правление Амира Тимура продлилось 35 лет. Его царство занимало большую территорию от Индии до Зарафшанской долины, от Тянь-Шаня до Босфора. Книга «Уложение Тимура», написанная Тимуром о государственном управлении, опыте и учениях, не потеряла своей актуальности и по сей день. Дипломатические отношения Амира Тимура с другими странами, описанные в произведение, отражают внешнюю политику того периода.