Amir Temur tavalludiga 685-yil toʻlishi munosabati bilan tadbir tashkillashtirildi
Buyuk ajdodlar hayotini oʻrganish, ularning boy madaniy merosini targʻib qilish va bu orqali yoshlar bilim va tafakkurni oshirish maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida davra suhbati boʻlib oʻtdi. Tadbir Sohibqiron Amir Temur tavalludining 685-yilligi munosabati bilan sarkarda va davlat rahbari, XIV asrda qadim Movarounnahr zaminida markazlashgan davlat barpo etgan buyuk shaxs hayot yoʻli va “Temur tuzuklari” asari muhokamasiga bagʻishlandi.
Uchrashuvda JIDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori Laziz Mingishov, tarix fanlari doktori professor Rahmon Farmonov soʻzga chiqib talabalarni buyuk bobokalonimiz toʻgʻrisidagi qiziqarli maʼlumotlar bilan tanishtirdilar.
Amir Temurning adolatli boshqaruvi 35 yil davom etgan. Uning saltanati Hindistondan Zarafshon vodiysigacha, Tyan-Shandan Bosforgacha boʻlgan yirik hududni egallagan. Temur muallifligida davlat boshqaruvi, tajriba va oʻgitlari haqida yozilgan "Temur tuzuklari" nomli asari bugungacha oʻz dolzarbligini yoʻqotmagan. Asarda bayon qilingan Amir Temurning boshqa davlatlar bilan olib borgan diplomatik munosabatlari oʻsha davr tashqi siyosatini oʻzida namoyon qiladi.

Was organized an event dedicated to the 685th anniversary of Amir Timur
The University of world economy and diplomacy hosted a meeting devoted to the study of the lives of great ancestors, the promotion of their rich cultural heritage and thus the increase of knowledge and thinking of young people. The event was dedicated to the 685th anniversary of Amir Timur and discussed the life of the commander and head of state, the great man who built a centralized state on the land of ancient Movarounnahr in the XIV century and the composition "Timur's code".
Vice-Rector for Youth Affairs of the UWED Laziz Mingishov, and Doctor of Historical Sciences, Professor Rahmon Farmonov, spoke at the meeting and introduced the students to interesting information about our great ancestor.
Amir Timur’s just leadership lasted for 35 years. His kingdom covered a large area from India to the Zarafshan valley, from the Tien Shan to the Bosporus. The book "Timur's code", written by Timur on public administration, experience and teachings, has not lost its relevance to this day. Amir Timur’s diplomatic relations with other countries described in the play reflect the foreign policy of that period.