26.03.2021        4168
O‘z Vataniga muhabbat, mamlakatining konstitutsiyaviy me’yorlariga rioya qilish va boshqa millatlar urf-odatlari va madaniy merosiga hurmat – bular yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashning maqsadlari sanaladi.
Bugungi vatanparvar yoshlarni tarbiyalash g‘oyasi ularni namunali xulq-atvor va o‘z fuqarolik pozitsiyasiga ega etib tayyorlashni nazarda tutadi. Yoshlar nafaqat o‘zlari va atrofdagilarga, balki butun mamlakatga foyda keltiradigan tashabbus ko‘rsatishga, o‘z qobiliyatlarini rivojlantirishga va shaxs sifatida o‘sishga tayyor bo‘ladilar.
Yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda muzeylar, teatrlar, san’at maktablari, madaniyat uylari va boshqa shu kabi muassasalarning o‘rni katta. Joriy yilning 14-mart kuni “Xalqaro munosabatlar” fakultetining 3-bosqich talabalari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining Oliy o‘quv yurtlari talabalarining jamoaviy tashriflarini tashkil etish to‘g‘risidagi bayoniga ko‘ra Qurolli Kuchlar davlat muzeyida bo‘ldilar.
Muzey xodimi talabalarni muzeyning yaratilish tarixi va O‘zbekiston Respublikasi qurolli kuchlarining shakllanish tarixi bilan tanishtirdi. Ekspozitsiyada namoyish etilgan eksponatlar o‘tmishdan hozirgi kungacha zaminimizda ishlatilgan qurol-yarog‘lar va uning mudofaasi tarixini o‘z ichiga oladi. Eksponatlar tarkibiga tosh va o'q uchlaridan tortib zamonaviy qurollargacha; o‘tgan asrlardagi artilleriya qurollari maketidan tortib zamonaviy harbiy texnikalargacha o‘rin olgan.

26.03.2021        3841
Love for the Motherland, observance of the constitutional norms of the country and respect for the traditions and cultural heritage of one's own and other nations – all this is the goal of the patriotic education of the younger generation.
Civil-patriotic education in the framework of modernity involves the younger generation for the forthcoming responsibility for their behavior and civil position. Youth become ready to take the initiative, develop their abilities and grow as a person, benefiting not only themselves and others, but the whole country as a whole.
Patriotic education of young people is impossible in a break with such institutions as museums, art schools and houses of culture, etc. On March 14 this year, a group of 3rd year students of the faculty of International relations visited the “Museum of the Armed Forces” at the request of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan on the organization of collective visits of students of universities of theaters and museums.
The guide of the museum introduced the students to the history of the creation of the museum and the history of the formation of the armed forces of the Republic of Uzbekistan. The exhibits presented in the exposition cover the history of the armament and defense of our land from ancient times to the present day. Weapons range from flintstones and arrowheads to modern weapons; from models of artillery and battering guns of the early centuries to modern military equipment.