26.03.2021        4168
O‘z Vataniga muhabbat, mamlakatining konstitutsiyaviy me’yorlariga rioya qilish va boshqa millatlar urf-odatlari va madaniy merosiga hurmat – bular yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashning maqsadlari sanaladi.
Bugungi vatanparvar yoshlarni tarbiyalash g‘oyasi ularni namunali xulq-atvor va o‘z fuqarolik pozitsiyasiga ega etib tayyorlashni nazarda tutadi. Yoshlar nafaqat o‘zlari va atrofdagilarga, balki butun mamlakatga foyda keltiradigan tashabbus ko‘rsatishga, o‘z qobiliyatlarini rivojlantirishga va shaxs sifatida o‘sishga tayyor bo‘ladilar.
Yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda muzeylar, teatrlar, san’at maktablari, madaniyat uylari va boshqa shu kabi muassasalarning o‘rni katta. Joriy yilning 14-mart kuni “Xalqaro munosabatlar” fakultetining 3-bosqich talabalari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining Oliy o‘quv yurtlari talabalarining jamoaviy tashriflarini tashkil etish to‘g‘risidagi bayoniga ko‘ra Qurolli Kuchlar davlat muzeyida bo‘ldilar.
Muzey xodimi talabalarni muzeyning yaratilish tarixi va O‘zbekiston Respublikasi qurolli kuchlarining shakllanish tarixi bilan tanishtirdi. Ekspozitsiyada namoyish etilgan eksponatlar o‘tmishdan hozirgi kungacha zaminimizda ishlatilgan qurol-yarog‘lar va uning mudofaasi tarixini o‘z ichiga oladi. Eksponatlar tarkibiga tosh va o'q uchlaridan tortib zamonaviy qurollargacha; o‘tgan asrlardagi artilleriya qurollari maketidan tortib zamonaviy harbiy texnikalargacha o‘rin olgan.

Посещение Государственного музея Вооружённых сил Республики Узбекистан
Любовь к своей Родине, соблюдение конституционных норм своей страны и уважение к традициям и культурному наследию своей и других наций – все это является целью патриотического воспитания подрастающего поколения.
Гражданско-патриотическое воспитание в рамках современности предполагает подготовку молодого поколения к предстоящей ответственности за свое поведение и гражданскую позицию. Молодежь становится готова к тому, чтобы проявлять инициативу, развивать свои способности и расти как личность, принося пользу не только себе и окружающим, но и всей стране в целом.
Патриотическое воспитание молодежи невозможно в разрыве с такими учреждениями, как музеи, школы искусств, дома культуры и т.д. 14 марта этого года группа студентов 3го курса факультета «Международные отношения» посетила «Музей вооруженных сил» по протоколу Администрации Президента Республики Узбекистан об организации коллективных визитов студентов вузов театров и музеев.
Экскурсовод музея познакомила студентов с историей создания музея и историей становления вооружённых сил Республики Узбекистан. Представленные в экспозиции экспонаты охватывают историю вооружения и обороны нашей земли с глубокой древности по сегодняшний день. Предметы вооружения представлены начиная с кремневых камней и наконечников стрел до современного оружия; с макетов артиллерии и стенобитных орудий ранних веков до современной военной техники.