Ona tilim – sen ruhimning qanoti…
Dunyoning ko‘hna tillaridan bo‘lmish turkiy tillarga mansub bo‘lgan o‘zbek tilining bu oiladagi nufuzi va mavqeyi o‘zgacha. Tilshunos olimlar turkiy tillarning yirik uch lahjasi – qarluq, qipchoq, o‘g‘uzni birlashtirgan bu tilning qudrati va imkoniyatlarini yuqori baholaydilar. Ona tilimiz ne-ne tarix sinovlaridan o‘tdi, o‘zga tillar ta’siri ostida bo‘lsa-da, rivojlanishdan to‘xtamadi, necha bor tazyiqlar va to‘siqlarni yengib, g‘olib, muzaffar yashashda davom etdi. Tilimizning buyuk himoyachilari Mahmud Qoshg‘ariy, Alisher Navoiy, jadid bobolarimiz, Abdulla Qodiriy va Cho‘lpon singari o‘lmas iste’dodlarimiz, qahramon shoirlarimizning bu boradagi xizmatlari mislsizdir.
Tilimiz o‘z mavqeyini qonun bilan mustahkamlagan, O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan sana – 21 - oktabr bu yili og‘ir pandemiya sharoitiga qaramasdan ko‘tarinki ruhda nishonlanmoqda. Ilgarilari norasmiy tarzda bayram qilinadigan kun bu yil ilk bor 2020-yil 10-aprelda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan O‘RQ-615-sonli “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida”gi Qonunga ko‘ra rasman bayram deya e’tirof etilgani ham xalqimiz qalbida o‘zgacha shukuh uyg‘otdi. Bayram arafasida Prezidentimiz Sh.M. Mirziyoyevning BMT minbarida o‘zbek tilida nutq so‘zlagani esa buyuk tarixiy hodisa va bayramga go‘zal tuhfa bo‘ldi.
JIDUda O‘zbek tili bayrami “Boqiysan, iftixorimsan, ona tilim!” shiori ostida keng nishonlanmoqda. Ushbu tadbir doirasida 2020-yil 19-oktabrda O‘zbekiston Xalq shoiri, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyid bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Onlayn tarzda tashkil qilingan ushbu uchrashuvni Universitet rektori K.X. Karimov tabrik so‘zi bilan ochib berdi. Tadbirda JIDU birinchi prorektori M.T. Baqoyev, universitetning Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori S.Saidqosimovlar so‘zga chiqib, barchani ushbu ayyom bilan qutlab, bayramning o‘rni va ahamiyatini alohida ta’kidladilar, yoshlarni tilimizni asrab-avaylashga chaqirdilar. Shundan so‘ng so‘z navbati tadbir mehmoni – Sirojiddin Sayyidga berildi. Taniqli shoirning tilimizning qudrati va go‘zalligini yorqin dalili bo‘lgan she’r-u g‘azallarga boy maroqli, qiziqarli, sermazmun nutqi tadbir ishtirokchilarida chuqur taassurot qoldirdi. Ayni paytda, shoir insonda adabiyotga, kitobga, jahon ma’naviyati durdonalariga muhabbat ezgu tuyg‘u ekanligini ta’kidladi, ijodkorlik qobiliyatlarini tarbiyalash borasida amaliy takliflarni ilgari surdi, jumladan, JIDU qoshida Yozuvchilar uyushmasi bilan hamkorlikda tarjimonlar, ijodkorlar to‘garaklari tashkil etish borasida mulohazalar bildirildi. Shoir nutqidan so‘ng talabalar savollariga javob berdi. Qizg‘in savol-javoblar, jonli suhbat, talabalarning buyuk shoirlarimiz she’rlari bilan chiqishlari davraga o‘zgacha tarovat berdi.
Tadbir so‘ngida Sirojiddin Sayyid JIDUga mumtoz va zamonaviy o‘zbek adabiyoti vakillarining kitoblarini sovg‘a qildi. Universitet rektori K.X. Karimov yakunlovchi nutq so‘zlab, aziz mehmonga tashrifi va hadyalari uchun samimiy minnatdorchilik bildirdi.

20.10.2020        6911
The Uzbek language belongs to the group of Turkic languages   and has a special status. Linguists highly appreciate the strength and potential of the Uzbek language, which unites the three main dialects of the Turkic languages   - Karluk, Kipchak and Oghuz. Influenced by other languages, our native language stood the test of time, overcoming many obstacles, but has never stopped from developing. Great defenders of our language, immortal talents and heroic poets such as Mahmud Kashgari, Alisher Navoi, our Jadid ancestors Abdullah Kodiri and Cholpon made a huge contribution to its development.
October 21 - the day when our native language legally strengthened its status and was awarded the status of the state language - is being widely celebrated this year, despite the severe pandemic. In accordance with the Law "On the celebration of the Day of the Uzbek language" No. ZRU-615, signed by the President of the Republic of Uzbekistan on April 10, 2020, this day was officially recognized as a celebration for the first time this year. The fact that it was recognized as an official holiday caused special enthusiasm in the hearts of our people. On the eve of the holiday, the speech of President Sh.M. Mirziyoyev from the UN rostrum in the Uzbek language became a great historical event and a wonderful gift for the holiday.
The holiday of the Uzbek language is being widely celebrated at UWED under the motto "You are eternal, you are my pride, my native language!" As part of the celebration, a meeting was held with the People's Poet of Uzbekistan, Chairman of the Union of Writers of Uzbekistan - Sirojiddin Sayyid on October 19, 2020. The organizer of the online meeting was the rector of the university K.Kh. Karimov, who opened the event with a congratulatory speech. Besides, the first vice-rector of UWED M.T. Bakoev and the vice-rector for international relations of the university S. Saidkasimov congratulated everyone, emphasizing the role and importance of the holiday, and called the youth to protect our native language. Then the floor was given to the guest of the event - Sirojiddin Sayid. The participants of the event were highly impressed by the interesting and meaningful speech of the famous poet, which was vivid evidence of the power and beauty of our language. At the same time, the poet noted that love for literature, books, masterpieces of world spirituality is a noble feeling, and put forward practical proposals for the development of creative skills, including the organization of a club of translators, creative clubs in cooperation with the Writers' Union at UWED. After the speech, the poet answered the students' questions. Meaningful questions and answers, lively conversations and the performance of poems of our great poets by students gave the event a special spirit.
At the end of the event, Sirojiddin Sayid presented UWED with books on classical and modern Uzbek literature. The rector of the university K.Kh. Karimov in his closing speech expressed his sincere gratitude to the distinguished guest for the visit and gifts.