2018 yil 28-sentabrda "Iqtisodiyot nazariyasi" va "Ijtimoiy-siyosiy fanlar" kafedralari o'rtasida tuzilgan shartnomaga asosan kafedralararo hamkorlik doirasida tashkil qilingan "Ijtimoiy kapital - fanlararo tadqiqotlar predmeti" mavzusida davra suhbati o'tkazildi.
Davra suhbati ishida universitet kafedralarining professor-o'qituvchilari, bakalavriat talabalari va magistrantlar ishtirok etdilar. Ma’ruzalar bilan "Ijtimoiy-siyosiy fanlar" kafedrasi professori Sultanova E.S., Oliy Majlis deputati, "Ijtimoiy-siyosiy fanlar" kafedrasi professori Q.Jo'rayev, "Iqtisodiyot nazariyasi" kafedrasi mudiri Tashpulatova L.M, "Iqtisodiyot nazariyasi" kafedrasining dotsenti Juraeva R.A. va boshqalar so’zga chiqdilar.
Davra suhbatida ijtimoiy kapital tushunchasining paydo bo'lishi va rivojlanishi, iqtisodiy o'sishni ta'minlashdagi ijtimoiy kapitalning roli, ijtimoiy kapitalni o'lchash muammolari, ijtimoiy kapitalning mamlakatning xalqaro raqobatbardoshligiga ta'siri, O'zbekiston Respublikasining 2017-2021 yillarga mo’ljallangan Harakatlar strategiyasini amalga oshirishda ijtimoiy kapitalning roli kabi masalalar muhokama qilindi.
Davra suhbati ishtirokchilari ma‘ruzalarning dolzarbligi va sifati, shuningdek, ushbu yo'nalishdagi ishlarni davom ettirish zarurligini ta'kidladilar.

28 сентября 2018 года в УМЭД состоялся научно-практический семинар на тему «Социальный капитал как предмет междисциплинарного изучения», организованный в рамках межкафедрального сотрудничества на основе Договора, составленного между кафедрами «Экономическая теория» и «Социально-политические науки».
В работе круглого стола приняли участие профессорско-преподавательский состав кафедр университета, студенты бакалавриата и магистранты. С докладами выступили профессор кафедры “Социально-политические наук”, д.п.н. Султанова Э.С., депутат Олий Мажлиса, д.п.н., профессор кафедры “Социально-политические науки” Джураев К., зав. кафедрой «Экономическая теория», к.э.н. Ташпулатова Л.М., доцент кафедры “Экономическая теория”, к.э.н. Джураева Р.А. и др.
В ходе работы круглого стола обсуждались вопросы, посвященные генезису и развитию концепции социального капитала, роли социального капитала в обеспечении экономического роста, проблемам измерения социального капитала,   влиянию социального капитала на уровень международной конкурентоспособности страны, роли социального капитала в реализации Стратегии действий Республики Узбекистан на 2017-2021гг.
Участники круглого стола отметили актуальность и высокое качество докладов, а также необходимость продолжения работы в этом направлении.