2018 yil 28-sentabrda "Iqtisodiyot nazariyasi" va "Ijtimoiy-siyosiy fanlar" kafedralari o'rtasida tuzilgan shartnomaga asosan kafedralararo hamkorlik doirasida tashkil qilingan "Ijtimoiy kapital - fanlararo tadqiqotlar predmeti" mavzusida davra suhbati o'tkazildi.
Davra suhbati ishida universitet kafedralarining professor-o'qituvchilari, bakalavriat talabalari va magistrantlar ishtirok etdilar. Ma’ruzalar bilan "Ijtimoiy-siyosiy fanlar" kafedrasi professori Sultanova E.S., Oliy Majlis deputati, "Ijtimoiy-siyosiy fanlar" kafedrasi professori Q.Jo'rayev, "Iqtisodiyot nazariyasi" kafedrasi mudiri Tashpulatova L.M, "Iqtisodiyot nazariyasi" kafedrasining dotsenti Juraeva R.A. va boshqalar so’zga chiqdilar.
Davra suhbatida ijtimoiy kapital tushunchasining paydo bo'lishi va rivojlanishi, iqtisodiy o'sishni ta'minlashdagi ijtimoiy kapitalning roli, ijtimoiy kapitalni o'lchash muammolari, ijtimoiy kapitalning mamlakatning xalqaro raqobatbardoshligiga ta'siri, O'zbekiston Respublikasining 2017-2021 yillarga mo’ljallangan Harakatlar strategiyasini amalga oshirishda ijtimoiy kapitalning roli kabi masalalar muhokama qilindi.
Davra suhbati ishtirokchilari ma‘ruzalarning dolzarbligi va sifati, shuningdek, ushbu yo'nalishdagi ishlarni davom ettirish zarurligini ta'kidladilar.

“Social capital as a subject of interdisciplinary study” scientific and practical seminar at the UWED
29.09.2018 21361
On September 28, 2018, the UWED hosted a round-table meeting on the topic “Social capital as a subject of interdisciplinary study”, organized within the framework of interdepartmental cooperation based on the agreement between the departments “Economic Theory” and “Social and Political Sciences”.
The faculty of university departments, undergraduate and postgraduate students participated in the round table. Presentations were delievered by the professors of the department "Social and Political Sciences", Ph.D. Sultanova E.S., deputy of Oliy Majlis, professor of the department “Social and political sciences” K. Djuraev, head of the department of "Economic Theory", Ph.D. Tashpulatova L.M., Assistant Professor of the Department “Economic Theory”, Ph.D. Djuraeva R.A. and others.
In the course of the round table, issues related to the origins and development of the concept of social capital, the role of social capital in ensuring economic growth, problems of measuring social capital, the impact of social capital on the international competitiveness of the country, the role of social capital in the implementation of the Action Strategy of the Republic of Uzbekistan for 2017- 2021 years, were discussed.
The round-table participants noted the relevance and high quality of the reports, as well as the need to continue further research in this area of study.