Joriy yilning 24-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalar to‘g‘risidagi Qonuni qabul qilinganining to‘rt yilligi munosabati bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalar to‘g‘risidagi qonuni” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Shartnoma-huquq boshqarmasi boshlig‘i, yuridik fanlar doktori, professor Rashidov Komil Qayumovich hamda JIDU professor-o‘qituvchilari o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Mazkur davra suhbatining asosiy maqsadi xalqaro shartnomalar bo‘yicha amaliy va nazariy bilimlar o‘rtasidagi tafovut va yechimlar bo‘ldi. Davra suhbati yakunida “Xalqaro shartnomalarni ishlab chiqishda qiyosiy huquqiy tahlil, tajriba va monitoring amaliyoti”, “Xalqaro shartnomalar sohasidagi qonunchilikni takomillashtirish masalalari” kabi mavzular yuzasidan fikr almashildi.

24 февраля текущего года ко дню принятия Закона Республики Узбекистан о международных договорах в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему «Закона Республики Узбекистан о международных договорах»
На данном мероприятии приняли участие своими докладами заведующий Договорно-правовым управлением, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан  д.ю.н., профессор Рашидов Комил Каюмович и члены управления, а также профессорско-преподавательский состав УМЭД.
Основной целью этого круглого стола были пробелы и решения между практическими и теоретическими знаниями по международным договорам. В завершение круглого стола участники обменялись мнениями по таким вопросам, как «Сравнительно-правовой анализ, опыт и практика мониторинга при разработке международных договоров», «Вопросы совершенствования законодательства в сфере международных договоров».