Joriy yilning 21-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Yevropa parlamenti deputati, Yevropa parlamentining O‘zbekiston bo‘yicha doimiy ma’ruzachisi Ilhan Kyuchyuk boshchiligidagi Yevropa parlamenti (YP) delegatsiyasini qabul qildi.
Yig‘ilishda Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tengligi masalalari qo‘mitasi raisi Malika Qodirxonova, Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Ravshanbek Alimov hamda ushbu qo‘mita a’zosi Anvar To‘ychiev, JIDU prorektorlari Durbek Amanov va Gulnoza Ismailova, JIDU huzuridagi Xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari Akram Umarov va mazkur institutning Yevropa tadqiqotlari markazi rahbari Rustam Qayumovlar ishtirok etdi.
Tomonlar O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi turli sohalardagi hamkorlikning joriy holati va yanada mustahkamlash istiqbollarini, birinchi navbatda, parlamentlararo aloqalarni faollashtirish masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston Yevropa Ittifoqi bilan tomonlarni qiziqtirgan barcha sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda, – dedi S.Safoyev Yevroparlament delegatsiyasiga murojaat qilar ekan.
O‘z navbatida, Yevroparlament deputati I.Kyuchuk O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar tufayli Yevropa-O‘zbekiston munosabatlaridagi dinamika juda ijobiy ko‘rilayotganini ta’kidladi. U insoniy o‘lchov va fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish, fan, madaniyat va ta’lim masalalari bo‘yicha muloqotda erishilgan yutuqlarni alohida ta’kidladi.
Uchrashuv so‘ngida I.Kyuchuk boshchiligidagi Yevroparlament delegatsiyasi a’zolari JIDU talabalari va professor-o‘qituvchilari bilan suhbatlashdi, ularni qiziqtirgan savollarga javob berdi.

21 февраля текущего года первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев принял делегацию Европейского парламента (ЕП) во главе с Евродепутатом, докладчиком ЕП по Узбекистану Ильханом Кючюком.
В состоявшейся встрече также приняли участие председатели комитетов Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства Малика Кадирханова, по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Равшанбек Алимов и член этого комитета Анвар Туйчиев, проректоры УМЭД Дурбек Аманов и Гульноза Исмаилова, заместитель директора Института перспективных международных исследований УМЭД Акрам Умаров и руководитель Центра европейских исследований этого института Рустам Каюмов.
Стороны обсудили состояние и перспективы по дальнейшему укреплению сотрудничества Узбекистана с Европейским союзом в различных сферах, прежде всего активизацию межпарламентских отношений.
«Узбекистан придает особое значение дальнейшему наращиванию взаимовыгодного сотрудничества с ЕС по всем направлениям, представляющим обоюдный интерес», - подчеркнул, обращаясь к делегации Европейского парламента С.Сафоев.
В свою очередь, депутат Европейского парламента И.Кючюк отметил, что динамика в европейско-узбекских отношениях рассматривается как весьма позитивная благодаря реформам, осуществляемым в стране по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Он особо подчеркнул достигнутый прогресс в диалоге по вопросам человеческого измерения и развития институтов гражданского общества, науки, культуры и образования.
По завершении встречи члены делегации Европейского парламента во главе с И.Кючюком выступили перед студентами и профессорско-преподавательским составом УМЭД, ответили на интересующие их вопросы.