Navoiy va Bobur merosi – beqiyos ma’naviy xazinadir
Joriy yilning 17-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi hamda shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligi munosabati bilan “Ulugʻ ajdodlarimizga ehtirom” nomli tadbir oʻtkazildi.
Mazkur tadbirni Yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektor Yusufjonov Odil Abdugafurovich ochib berdi. Oʻz nutqida Navoiy va Bobur merosining ahamiyati haqida soʻz yuritdi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, ushbu tadbirga Bobur Mirzoning oʻn uchinchi avlodi, muhandis Zaynitdin Movlonov hamda Shoira Oripova kabi hurmatli mehmonlar ham tashrif buyurishdi.
Tadbir Navoiy oʻgitlari badiiy kompozitsiyasi bilan boshlandi. JIDU “Ofarin” raqs guruhi, 1-bosqich talabalari ishtirokidagi sahna koʻrinishi va bahribayt kabi chiqishlar yigʻilganlar tomonidan iliq kutib olindi.
Bundan tashqari Xalqaro munosabatlar fakulteti 1-bosqich talabalari tomonidan “Navoiy — mohir diplomat” nomli taqdimot qilinib, Navoiyning diplomatik sohadagi faoliyati haqida atroflicha soʻz bordi.
Tadbir soʻnggida “Navoiy va Bobur ijodini bilamanmi?” mavzusida viktorina oʻtkazildi. Bundan tomoshabin talabalar ikki ulamolarimiz hayoti va ijodiga mansub bilimlarini yana bir karra sinovdan oʻtkazish imkoniyatiga ega boʻlishdi. Tadbir koʻtarinki ruhda yakunlandi.

On February 17 this year, the University of World Economy and Diplomacy hosted an event called “Respect for our great ancestor”  in connection with the 582th anniversary of the birth of Alisher Navoi and the 540th  anniversary of the birth of the ruler and poet Zahiriddin Muhammad Babur.
This event was opened by Yusufzhanov Odil Abdugafurovich, First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work. In his speech, he spoke about the importance of the heritage of Navoi and Babur.
It should be noted that this event was also attended by representatives of the thirteenth generation of Babur Mirza, engineer Zainitdin Movlonov and Shoira Oripova.
The event began with an artistic composition of the teachings of Navoi. The audience warmly greeted such performances as the dance group UWED “Ofarin”,  a stage show with the participation of 1st year students and bahribait.
In addition, 1st year students of the Faculty of International Relations made a presentation “Navoi is a skillful diplomat” and spoke in detail about Navoi's diplomatic activities.
At the end of the event, a quiz “Do I know the works of Navoi and Babur?” was held. The audience had the opportunity to once again test their knowledge about the life and work of our two ancestors. The event ended on a high note.