Yaponiya Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Yoshikava Yuumi boshchiligidagi delegatsiya Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi
11.01.2023 640
Joriy yilning 11-yanvar kuni O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi oʻrinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Yaponiya Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Yoshikava Yuumi boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Ikki tomonlama uchrashuv davomida Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasidagi parlamentlararo munosabatlarni rivojlantirish, shu bilan birga, ikki mamlakat oʻrtasidagi ilm-fan, madaniy-gumanitar hamda oliy ta’lim sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Muhokama davomida Y.Yuumi hamkorlikni faollashtirishda: “Birinchi navbatda, Yaponiya inson omiliga qaratilgan sarmoyalarni, ya’ni ta’lim va inson salohiyatini oshirishga yo‘naltirilgan yangi rivojlanish modelini faol ilgari surish niyatida”, deb ta’kidladi.
Muzokaralar davomida tomonlar navbatdagi “III Oʻzbekiston-Yaponiya parlamentlararo forumi”ni mamlakatimizda oʻtkazishga, bu orqali ikki tomon xalq deputatlarini va viloyatlarni toʻgʻridan-toʻgʻri bog’lashga kelishib olishdi. 2023-yilning mart oyida esa ekologiya va barqaror rivojlanishga bagʻishlangan “Oʻzbek-Yapon simpoziumi”ni tashkillashtirish masalasi alohida ta’kidlandi.
Tadbirning ikkinchi qismida Y.Yuumi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) yapon zabon talabalari bilan uchrashdi. Oʻzining kirish nutqida S.Safoyev Yaponiyani Oʻzbekistonning davr bilan sinalgan hamkori deya ta’kidlab, hozirda ikki tomonlama munosabatlar chinakam strategik hamkorlik darajasiga koʻtarilganligini ta’kidladi. Shuningdek, suhbat chogʻida JIDU va Yaponiyaning Nagoya, Tsukuba, Xokkaydo, Vaseda, Hitotsubashi kabi 10 ta universitetlari oʻrtasida yaqin hamkorlik yoʻlga qoʻyilganligini alohida e’tirof etildi.
Bundan tashqari, JIDU qoshidagi Osiyo-Tinch okeani mintaqasi tadqiqotlari markazi ishini faollashtirish va bu orqali nafaqat yapon tili, balki Yaponiyaning zamonaviy iqtisodiyoti, ichki va tashqi siyosati boʻyicha ham izlanuvlar oʻtkazish asosiy maqsad qilib belgilab olindi.
Uchrashuv soʻngida talabalar hamda universitet professor-oʻqituvchilari oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.

Делегация во главе с Заместителем Министра иностранных дел Японии Ёсикава Юуми посетила Университет мировой экономики и дипломатии
11.01.2023 1215
11 января текущего года Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлис Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев встретился с делегацией во главе с Заместителем Министра иностранных дел Японии Ёсикава Юуми.
На двусторонней встрече были обсуждены вопросы развития межпарламентских отношений между Узбекистаном и Японией, а также сотрудничества между двумя странами в области науки, культурно-гуманитарной и высшего образования.
В ходе обсуждений Ё.Юуми отметила, что в активизации сотрудничества: “Япония в первую очередь намерена активно продвигать новую модель развития – инвестиции в людей, направленную на образование и наращивание человеческого потенциала”.
Во время переговоров стороны договорились о проведении в нашей стране очередного “III межпарламентского форума Узбекистан-Япония”, посредством которого будут налажены прямые связи между народными депутатами и регионами двух стран. Также, особо был отмечен вопрос организации «Узбекско-японского симпозиума» в марте 2023 года, посвященый экологии и устойчивому развитию.
Во второй части мероприятия Ё.Юуми встретилась со студентами Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) изучающими японский язык. В своем вступительном слове С.Сафоев подчеркнул, что Япония является проверенный временем партнер Узбекистана, отметив, что в настоящее время двусторонние отношения достигли беспрецедентного уровня стратегического сотрудничества. Также в ходе беседы было особо отмечено тесное сотрудничество между УМЭД и 10 университетами Японии, такими как Нагоя, Цукуба, Хоккайдо, Васэда, Хитоцубаси.
Кроме того, была поставлена цель активизировать работу Центра исследований Азиатско-Тихоокеанского региона, что коснётся не только изучение японского языка, но и работу над аналитическими трудами касающиеся современной экономики, внутренней и внешней политики Японии.
По окончании встречи студенты и преподаватели университета получили ответы на интересующие их вопросы.