Ushbu Konferensiya Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurash kuniga bag‘ishlangan bo‘lib, unda Korrupsiyaga qarshi kurash agentligi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi hamda “Mintaqaviy muloqot” nodavlat notijorat tashkiloti hamkorligida tashkil etildi. Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent Xalqaro Vestminster universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti, Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar Oliy maktabi, Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti, Samarqand davlat universiteti va Bosh prokuratura akademiyasi magistratura tinglovchilari ishtirok etishdi.
Sessiya kun tartibiga Konvensiyaning II bobi – Korruptsiyaning oldini olish chora-tadbirlari: Amalga oshirish mexanizmi korruptsiyani oldini olish va unga qarshi harakat qilish organi yoki organlari hamda ommaviy haridlarni va ommaviy mablag’larni boshqarish masalalariga e'tibor qaratildi. Birinchi bosqichi davomida ishtirokchilar uchun “Mintaqaviy muloqot” NNT eksperti Goran Klimenchich va Bosh prokuratura akademiyasi trenerlari ishtirokida seminar-trening tashkil etildi. Konvensiyaning 6-moddasi hamda 9-moddasining 1-qismi mexanizmini amalga oshirishning milliy va xalqaro standartlari, shuningdek, ilg'or xorijiy tajribalar ko‘rib chiqildi.
2022-yilning 20 dekabr kuni boʻlib oʻtgan konferensiyada JIDU magistr tinglovchilari Muxayyo Mirzayeva, Venera Sayfullayeva, Nigina Xudayberganova, Abdulaziz Abdurazzaqov, Diyora Shukurova, Inobat Xakimova hamda trenerlar Dilshod Soliyev va Sarvarbek Ibodullayevlar faol ishtirok etib, sertifikatlarga ega boʻlishdi. Oliy ta’lim muassasalarining huquq yo‘nalishi talabalari BMT Konvensiyasining 6-moddasi va 9-moddasi 1-qismining bajarilishi yuzasidan belgilangan davlatlarning shartli delegatlari sifatida ishtirok etdilar. Xususan, JIDU magistr tinglovchilari Qozog‘iston Respublikasining BMT konvensiyasida delegat sifatida munozara qoidalariga muvofiq ma’ruzalarini himoya qildilar.

Студенты магистратуры УМЭД приняли активное участие в Модели Конференции государств-участников Конвенции ООН против коррупции: «Механизм реализации Конвенции ООН против коррупции: обзор второго этапа» и были награждены сертификатами
28.12.2022 1493
Модель ООН Конференции государств-участников Конвенции ООН против коррупции состоялась 20 декабря 2022 года в Академии Генеральной прокуратуры.
Конференция была посвящена Международному дню борьбы с коррупцией и организована совместно с Агентством по борьбе с коррупцией, Управлением ООН по наркотикам и преступности и общественной организацией «Региональный диалог». В конференции приняли участие выпускники Университета мировой экономики и дипломатии, Вестминстерского международного университета в Ташкенте, Ташкентского государственного юридического университета, Высшей школы судей при Высшем совете судей, Каракалпакского государственного университета имени Бердаха, Самаркандского государственного университета и Академии Генеральной Прокуратуры.
Повестка дня конференции включала главу II Конвенции под названием «Меры по предотвращению коррупции: механизм проведения обзора», в которой основное внимание уделялось превентивным антикоррупционным органам и государственным органам по закупке и управлению государственными финансами. В первой половине дня Горан Клименчич, эксперт НПО «Региональный диалог», и тренеры Академии Генеральной прокуратуры провели семинар-тренинг для участников, подчеркнув важность статьи 6 и первой части статьи 9 Конвенции и дали определенные указания по реализации механизма обзора в соответствии с национальными и международными стандартами и привели примеры передового зарубежного опыта.
Студенты магистратуры УМЭД Мухайё Мирзаева, Венера Сайфуллаева, Нигина Худайберганова, Абдулазиз Абдуразаков, Диёра Шукурова, Инобат Хакимова, а также их тренеры Дильшод Солиев и Сарварбек Ибодуллаев приняли активное участие и получили сертификаты на финальном этапе Модельной конференции 20 декабря 2022 года. Согласно правилам, магистрантам, обучающимся по специальности юриспруденция, распределили конкретные страны и их основной обязанностью была защита докладов о выполнении статьи 6 и первой части статьи 9 Конвенции ООН против коррупции. Студенты УМЭД представляли Республику Казахстан.