Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiyaning birinchi tinglovchilariga sertifikatlar topshirish marosimi o‘tkazildi
28.12.2022 762
Joriy yilning 27-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiyaning birinchi tinglovchilariga sertifikatlar topshirish marosimi o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiya direktori Sodiq Safoyev hamda akademiyaning professor-o‘qituvchilari jamoasi ishtirok etdi. Akademiya direktori o‘z nutqi davomida O‘zbekiston tarixidagi birinchi Diplomatik akademiyaning ilk qaldirg‘ochlarini o‘quv kurslarni muvaffaqiyatli tamomlaganliklari bilan tabriklab, ularning kelgusi faoliyatlarida ulkan zafarlar tiladi.
Ma’lumot uchun: Joriy yilning 1-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining diplomatik kadrlarni tanlash, tayyorlash, qayta tayyorlash, malakasini oshirish va zaxirasini yaratish tizimini tubdan takomillashtirishni nazarda tutuvchi “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 2022-yil 23-iyuldagi PQ-330-sonli qarori asosida tashkil etilgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiya oʻz faoliyatini boshladi.
Qisqa vaqt ichida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan belgilab berilgan vazifalardan kelib chiqib, Diplomatik akademiya Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining faol koʻmagi va yordamida koʻplab tayyorgarlik ishlarini amalga oshirishga muvaffaq boʻldi. Oliy diplomatik taʼlimning yangi tuzilmasi, professor-oʻqituvchilar tarkibi shakllantirish va moddiy-texnika bazasi boʻyicha keng koʻlamli ishlar boshlandi. Bugungi kunga kelib, Akademiyaning nizomi ishlab chiqildi va tasdiqlandi, shtat jadvali tasdiqlandi, birinchi tinglovchilar uchun oʻquv rejalari va oʻquv dasturlari, shuningdek, Akademiya tinglovchilarining tayyorgarligini baholash tizimi ishlab chiqildi.
2022-yil 11-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi vakillari tomonidan “Diplomatik protokol va xalqaro muzokaralar” kursi muvaffaqiyatli yakunlandi.
2022-yil 26-dekabr kuni zaxiradagi diplomatlarni tizimli tayyorlash boʻyicha “Oʻzbekiston Respublikasining tashqi siyosati va tashqi iqtisodiy faoliyati” kursi Tashqi ishlar, Mudofaa vazirliklari va Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatalaridan tashkil topgan birinchi tinglovchilar guruhi tomonidan ham muvaffaqiyatli yakunlandi.

Состоялась церемония вручения сертификатов первым слушателям Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии
28.12.2022 1155
27 декабря текущего года состоялась церемония вручения сертификатов первым слушателям Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии.
В мероприятии приняли участие Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, директор Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев и коллектив профессорско-преподавательского состава академии. В ходе своего выступления директор Академии поздравил первых выпускников первой в истории Узбекистана Дипломатической академии с успешным прохождением учебных курсов и пожелал им больших успехов в дальнейшей деятельности.
Для справки: 1 ноября текущего года Дипломатическая академия при Университете мировой экономики и дипломатии, созданная на основании постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по планомерному реформированию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии». Дипломатия» от 23 июля 2022 года, ПП-330, начала свою деятельность.
В короткие сроки, исходя из задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, Дипломатическая академия при активной поддержке и содействии Университета мировой экономики и дипломатии смогла провести множество подготовительных работ. Начата масштабная работа по новой структуре высшего дипломатического образования, формированию профессорско-преподавательского состава и материально-технической базы. На сегодняшний день разработан и утвержден устав Академии, утверждено штатное расписание, разработаны учебные планы и программы обучения первых слушателей, а также система оценки готовности слушателей Академии.
11 декабря 2022 года курс «Дипломатический протокол и международные переговоры» был успешно пройден представителями Администрации Президента Республики Узбекистан.
26 декабря 2022 года курс «Внешняя политика и внешнеэкономическая деятельность Республики Узбекистан» по планомерной подготовке дипломатов запаса успешно завершила первая группа слушателей в составе Министерств иностранных дел, обороны и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.