Joriy yilning 19-23 sentyabr kunlari USAID LRP hamkorlik dasturi yordamida, JIDU va TDYU vakillari bilan birgalikda Italyaning Rim shahriga tashrif tashkil etildi. JIDU vakillari orasida Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha Prorektori G.Ismailova va O’quv uslubiy bo’lim boshlig’i Fuzail Maxmudovlar bor edi.
Tashrif 20 sentyabr kuni Italyaning Roma Tre universiteti bilan boshlandi. (Ma’lumot uchun: Roma Tre universiteti 1992 yil tashkil etilgan bo’lib, bakalavr, magistr va PhD darajasiga mo’lallangan 13 ta dasturga ega. 7000 dan ortiq talaba ta’lim oladi).
Roma Tre universiti rektori prof. Massimiliano Fiorucci, Malakaviy talablar, o‘quv rejalari va ta’lim dasturlarini ishlab chiqish va tasdiqlash hamda muvofiqlashtirish jarayonlarini o‘rganish hamda ushbu tizimni JIDUda raqamlashtirish orqali joriy etish yo’nalishi; O‘qituvchilar tomonidan yaratilgan dasturning belgilangan talablarga muvofiqligi sifatini nazorat qilish jarayonini tahlil qilish va ushbu tizimni raqamlashtirish va uni joriy etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish; Talabalar samaradorligi ko‘rsatkichlari va kreditlarini qayd etish va tahlil qilish, talabalarni kursdan kursga o‘tkazish, kursdan kursga qoldirish, talabalar tomonidan o‘zlashtirilmagan kreditlarni o‘zlashtirish jarayonini o‘rganish va universitetda ushbu tizimni raqamlashtirish imkoniyatlari bilan tanishtirdi. •
Roma Tre universiteti yuridik fakulteti rahbari prof. Segreteria Rettore, JIDU va Roma Tre universiteti o‘rtasida ikki tomonlama diplom (2+2) shartnomasini imzolash masalalari va O'qituvchilar uchun malaka oshirish kurslari va treninglar tashkil etish imkoniyatlari o'rganildi.
21 Sentyabr kuni Luiss – Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli universiteti Xalqarolashtirish bo'yicha rektor o'rinbosari Prof. Raffaele Marchetti va Luiss yuridik maktablari ilmiy menejeri Lorenzo Valerilar bilan uchrashuv tashkil etildi. (Ma’lumot uchun: Luiss – Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli universiteti 1974-1978 yillar oraligʻida paydo boʻlgan. Universitet asosiy toʻrtta- Iqtisodiyot va Moliya, Biznes va Menejment, Huquq va Siyosat fanlari bo’yicha kadrlar tayyorlaydi. Xalqaro munosabatlar sohasi bo’yicha Italiya tashqi ishlar vazirligi bilan keng ko’lamli hamkorlikni olib boradi). Uchrashuvda O'quv dasturi va uning tashkiliy tafsilotlari; Malakaviy talablar, oʻquv rejalari va taʼlim dasturlarini ishlab chiqish va tasdiqlash hamda muvofiqlashtirish jarayonlarini oʻrganish hamda ushbu tizimni universitetimizda joriy etish; Kasbiy rivojlanish uchun qo’shma boshqaruv ta'lim dasturlarini muhokamasi, Magistrlik dasturi, professor-o'qituvchilar va xodimlar almashinuvi va Tadqiqotni rivojlantirish maqsadida professor-o'qituvchilar tomonidan kutubxona materiallari va resurslarni almashish bo'yicha hamkorlik masalalari o’rganildi. Uchrashuv yakunida JIDU va Luiss – Libera Universiteti o’rtasida imzolanadigan memorandum tafsilotlari kelishib olindi.
22 sentyabr kuni Sapienza universiteti Xalqaro aloqalar bo‘yicha rektor o‘rinbosari Bruno Botta va Rim Sapienza universiteti yuridik fanlar bo'limi prof. Oliviero Dilibertolar bilan uchrashuv tashkil etildi.
(Ma’lumot uchun: Sapienza universiteti 1303 yil tashkil etilgan. 2021-2022 o’quv yilida 120.000 talaba ta’lim oladi. 42 tadan ortiq fakultet va dasturlar mavjud bo’lib, 3.500dan ortiq professor o’qituvchilar ishlaydi).
Talabalarning individual ta'lim traektoriyalarini shakllantirish va fanlar hamda o'qituvchilar tarkibini tanlash jarayonini raqamlashtirish tizimlarini o'rganish; Talabalar samaradorligi ko‘rsatkichlari va kreditlarini qayd etish va tahlil qilish, talabalarni kursdan kursga o‘tkazish, kursdan kursga qoldirish, talabalar tomonidan o‘zlashtirilmagan kreditlarni o‘zlashtirish jarayonini o‘rganish va universitetda ushbu tizimni raqamlashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish; Modul o‘qituvchilari tomonidan yaratilgan dasturning belgilangan talablarga muvofiqligini nazorat qilish jarayonini o‘rganish va ushbu tizimni raqamlashtirish va uni joriy etish masalalari muhokama qilindi. Qolaversa Xalqaro aloqalar bo‘yicha rektor o‘rinbosari Bruno Botta ERASMUS xalqaro hamkorlik doirasida talabalar mobilligin amalga oshirishga tayyor ekanligini bildirdi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib JIDUda quyidagi yangiliklarni qo’llash imkoniyatlari mavjud:
- Talabalarning individual ta'lim traektoriyalarini shakllantirish va fanlar hamda o'qituvchilar tarkibini tanlash jarayonini raqamlashtirish
- ERASMUS xalqaro hamkorlik doirasida talabalar mobilligin amalga oshirish
- Magistrlik dasturi va professor-o'qituvchilar va xodimlar almashinuvini yo’lga qo’yish
- Malakaviy talablar, oʻquv rejalari va taʼlim dasturlarini ishlab chiqish va tasdiqlash hamda muvofiqlashtirish jarayonlarini oʻrganish

UWED team visited Rome
On September 19-23 this year, with the help of the USAID LRP cooperation program, together with representatives of UWED and TSUL, a visit was organized to Rome, Italy. Among the representatives of the UWED are Vice-Rector for Research and Innovation G.Ismailova and Head of the Educational and Methodological Department Fuzail Makhmudov.
The visit began on September 20 from the Italian University of Roma Tre. (For reference: Roma Tre University was founded in 1992 and has 13 programs with bachelor's, master's and Ph.D. degrees. More than 7,000 students study).
University rector Roma Tre prof. Massimiliano Fiorucci, studying the processes of development and approval and coordination of qualification requirements, curricula and educational programs, as well as the direction of the implementation of this system through digitization in UWED analysis of the quality control process for the compliance of the program created by teachers with the established requirements, and the development of proposals for the digitization of this system and its implementation. Recording and analyzing student performance and credits, moving students from course to course, moving from course to course, studying the process of assigning outstanding loans to students, and becoming familiar with the possibilities of digitizing this system at the university.
Head of the Law Faculty of the University of Rome Tre prof. the issues of signing a bilateral diploma (2 + 2) between Segreteria Rettore, UWED and Roma Tre University, as well as the possibility of organizing advanced training courses and trainings for teachers were studied.
On September 21, the Luiss-Libera Università Internazionale degli Studi Sociali announced that Guido Carli, Deputy Chancellor of the University for Internationalization, is a professor. A meeting was organized with Lorenzo Valeri, scientific manager of the Raffaele Marchetti and Luis Law Schools. (For reference: Luiss - Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli University emerged between 1974 and 1978. The university trains personnel in the four main disciplines - economics and finance, business and management, law and politics. Conducts extensive cooperation with the Italian Ministry of Foreign Affairs in the field of international relations). The meeting discussed the curriculum and its organizational details; qualification requirements, development and approval of curricula and educational programs, as well as the study of the processes of coordination and implementation of this system at our university; Discussed were joint educational programs in professional development management, a master's program, the exchange of teachers and staff, as well as cooperation in the exchange of library materials and resources between teachers and teachers in order to develop research. At the end of the meeting, the details of a memorandum of understanding between UWED and the University of Luis Libera were agreed.
On September 22, Bruno Botta, Deputy Rector of the Sapienza University for International Relations, and Professor of the Faculty of Law at the Sapienza University of Rome, a meeting was organized with Oliviero Diliberto.
(For reference: Sapienza University was founded in 1303. In the academic year 2021-2022, there are 120,000 students. There are more than 42 faculties and programs with more than 3,500 teachers).
Studying the systems of digitization of the process of formation of individual educational trajectories of students and the choice of subjects and teaching staff; recording and analyzing student performance and loans, transferring students from course to course, throughput from course to course, studying the process of assigning outstanding loans to students and developing proposals for the digitization of this system at the university;; The issues of studying the process of monitoring the compliance of the program created by the module teachers with the established requirements and the digitization of this system and its implementation were considered. In addition, Deputy Rector for International Relations Bruno Botta stated that ERASMUS is ready to implement student mobility within the framework of international cooperation.
Based on the foregoing, UWED has options for applying the following innovations:
1. Formation of individual educational trajectories of students and digitization of the process of choosing subjects and teaching staff
2. Implementation of student mobility within the framework of ERASMUS international cooperation
3. Master's program and the exchange of teachers and staff
4. Studying the processes of development and approval of qualification requirements, curricula and educational programs, as well as coordination