Joriy yilning 19-23 sentyabr kunlari USAID LRP hamkorlik dasturi yordamida, JIDU va TDYU vakillari bilan birgalikda Italyaning Rim shahriga tashrif tashkil etildi. JIDU vakillari orasida Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha Prorektori G.Ismailova va O’quv uslubiy bo’lim boshlig’i Fuzail Maxmudovlar bor edi.
Tashrif 20 sentyabr kuni Italyaning Roma Tre universiteti bilan boshlandi. (Ma’lumot uchun: Roma Tre universiteti 1992 yil tashkil etilgan bo’lib, bakalavr, magistr va PhD darajasiga mo’lallangan 13 ta dasturga ega. 7000 dan ortiq talaba ta’lim oladi).
Roma Tre universiti rektori prof. Massimiliano Fiorucci, Malakaviy talablar, o‘quv rejalari va ta’lim dasturlarini ishlab chiqish va tasdiqlash hamda muvofiqlashtirish jarayonlarini o‘rganish hamda ushbu tizimni JIDUda raqamlashtirish orqali joriy etish yo’nalishi; O‘qituvchilar tomonidan yaratilgan dasturning belgilangan talablarga muvofiqligi sifatini nazorat qilish jarayonini tahlil qilish va ushbu tizimni raqamlashtirish va uni joriy etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish; Talabalar samaradorligi ko‘rsatkichlari va kreditlarini qayd etish va tahlil qilish, talabalarni kursdan kursga o‘tkazish, kursdan kursga qoldirish, talabalar tomonidan o‘zlashtirilmagan kreditlarni o‘zlashtirish jarayonini o‘rganish va universitetda ushbu tizimni raqamlashtirish imkoniyatlari bilan tanishtirdi. •
Roma Tre universiteti yuridik fakulteti rahbari prof. Segreteria Rettore, JIDU va Roma Tre universiteti o‘rtasida ikki tomonlama diplom (2+2) shartnomasini imzolash masalalari va O'qituvchilar uchun malaka oshirish kurslari va treninglar tashkil etish imkoniyatlari o'rganildi.
21 Sentyabr kuni Luiss – Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli universiteti Xalqarolashtirish bo'yicha rektor o'rinbosari Prof. Raffaele Marchetti va Luiss yuridik maktablari ilmiy menejeri Lorenzo Valerilar bilan uchrashuv tashkil etildi. (Ma’lumot uchun: Luiss – Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli universiteti 1974-1978 yillar oraligʻida paydo boʻlgan. Universitet asosiy toʻrtta- Iqtisodiyot va Moliya, Biznes va Menejment, Huquq va Siyosat fanlari bo’yicha kadrlar tayyorlaydi. Xalqaro munosabatlar sohasi bo’yicha Italiya tashqi ishlar vazirligi bilan keng ko’lamli hamkorlikni olib boradi). Uchrashuvda O'quv dasturi va uning tashkiliy tafsilotlari; Malakaviy talablar, oʻquv rejalari va taʼlim dasturlarini ishlab chiqish va tasdiqlash hamda muvofiqlashtirish jarayonlarini oʻrganish hamda ushbu tizimni universitetimizda joriy etish; Kasbiy rivojlanish uchun qo’shma boshqaruv ta'lim dasturlarini muhokamasi, Magistrlik dasturi, professor-o'qituvchilar va xodimlar almashinuvi va Tadqiqotni rivojlantirish maqsadida professor-o'qituvchilar tomonidan kutubxona materiallari va resurslarni almashish bo'yicha hamkorlik masalalari o’rganildi. Uchrashuv yakunida JIDU va Luiss – Libera Universiteti o’rtasida imzolanadigan memorandum tafsilotlari kelishib olindi.
22 sentyabr kuni Sapienza universiteti Xalqaro aloqalar bo‘yicha rektor o‘rinbosari Bruno Botta va Rim Sapienza universiteti yuridik fanlar bo'limi prof. Oliviero Dilibertolar bilan uchrashuv tashkil etildi.
(Ma’lumot uchun: Sapienza universiteti 1303 yil tashkil etilgan. 2021-2022 o’quv yilida 120.000 talaba ta’lim oladi. 42 tadan ortiq fakultet va dasturlar mavjud bo’lib, 3.500dan ortiq professor o’qituvchilar ishlaydi).
Talabalarning individual ta'lim traektoriyalarini shakllantirish va fanlar hamda o'qituvchilar tarkibini tanlash jarayonini raqamlashtirish tizimlarini o'rganish; Talabalar samaradorligi ko‘rsatkichlari va kreditlarini qayd etish va tahlil qilish, talabalarni kursdan kursga o‘tkazish, kursdan kursga qoldirish, talabalar tomonidan o‘zlashtirilmagan kreditlarni o‘zlashtirish jarayonini o‘rganish va universitetda ushbu tizimni raqamlashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish; Modul o‘qituvchilari tomonidan yaratilgan dasturning belgilangan talablarga muvofiqligini nazorat qilish jarayonini o‘rganish va ushbu tizimni raqamlashtirish va uni joriy etish masalalari muhokama qilindi. Qolaversa Xalqaro aloqalar bo‘yicha rektor o‘rinbosari Bruno Botta ERASMUS xalqaro hamkorlik doirasida talabalar mobilligin amalga oshirishga tayyor ekanligini bildirdi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib JIDUda quyidagi yangiliklarni qo’llash imkoniyatlari mavjud:
- Talabalarning individual ta'lim traektoriyalarini shakllantirish va fanlar hamda o'qituvchilar tarkibini tanlash jarayonini raqamlashtirish
- ERASMUS xalqaro hamkorlik doirasida talabalar mobilligin amalga oshirish
- Magistrlik dasturi va professor-o'qituvchilar va xodimlar almashinuvini yo’lga qo’yish
- Malakaviy talablar, oʻquv rejalari va taʼlim dasturlarini ishlab chiqish va tasdiqlash hamda muvofiqlashtirish jarayonlarini oʻrganish

19-23 сентября текущего года с помощью программы сотрудничества USAID LRP совместно с представителями УМЭД и ТГЮУ был организован визит в Рим, Италия. Среди представителей УМЭД проректор по научной работе и инновациям Г.Исмаилова и начальник учебно-методического отдела Фузаил Махмудов.
Визит начался 20 сентября с итальянского университета Рома Тре. (Для справки: университет Рома Тре был основан в 1992 году и имеет 13 программ с дипломами бакалавра, магистра и доктора философии. Обучается более 7000 студентов).
Ректор университета Рома Тре проф. Массимилиано Фиоруччи, изучение процессов разработки и утверждения и координации квалификационных требований, учебных планов и образовательных программ, а также направление внедрения этой системы путем оцифровки в УМЭД анализ процесса контроля качества соответствия программы, созданной учителями, установленным требованиям, и разработка предложений по оцифровке этой системы и ее внедрению. Запись и анализ показателей успеваемости студентов и кредитов, переход студентов от курса к курсу, переход от курса к курсу, изучение процесса присвоения студентами непогашенных кредитов и ознакомление с возможностями оцифровки этой системы в университете.
Руководитель юридического факультета университета Рима Тре проф. были изучены вопросы подписания двустороннего диплома (2+2) между Segreteria Rettore, УМЭД и Университетом Рома Тре, а также возможности организации курсов повышения квалификации и тренингов для преподавателей.
21 сентября Luiss-Libera Università Internazionale degli Studi Sociali объявила, что Гвидо Карли, заместитель ректора университета по интернационализации, является профессором была организована встреча с Лоренцо Валери, научным менеджером юридических школ Раффаэле Маркетти и Луиса. (Для справки: Luiss – Libera Università Internazionale degli Studi Sociali университет Гвидо Карли возник между 1974 и 1978 годами. Университет готовит кадры по основным четырем дисциплинам - экономике и финансам, бизнесу и менеджменту, праву и политике. Ведет обширное сотрудничество с Министерством иностранных дел Италии в области международных отношений). На встрече были обсуждены учебная программа и ее организационные детали; квалификационные требования, разработка и утверждение учебных планов и образовательных программ, а также изучение процессов координации и внедрения этой системы в нашем университете; Обсуждались совместные образовательные программы управления профессиональным развитием, магистерская программа, обмен преподавателями и персоналом, а также вопросы сотрудничества в обмене библиотечными материалами и ресурсами между преподавателями и преподавателями с целью развития исследований. По завершении встречи были согласованы детали меморандума о взаимопонимании между УМЭД и Университетом Луиса – Либеры.
22 сентября Бруно Ботта, заместитель ректора университета Сапиенца по международным отношениям, и профессор факультета юридических наук Римского университета Сапиенца была организована встреча с Оливьеро Дилиберто.
(Для справки: университет Сапиенца был основан в 1303 году. В 2021-2022 учебном году обучается 120 000 студентов. Существует более 42 факультетов и программ, в которых работают более 3.500 преподавателей).
Изучение систем оцифровки процесса формирования индивидуальных образовательных траекторий студентов и выбора предметов и преподавательского состава; запись и анализ показателей успеваемости студентов и кредитов, перевод студентов с курса на курс, пропускная способность от курса к курсу, изучение процесса присвоения студентами непогашенных кредитов и разработка предложений по оцифровке этой системы в университете;; Были рассмотрены вопросы изучения процесса контроля за соответствием программы, созданной преподавателями модуля, установленным требованиям и оцифровки этой системы и ее внедрения. Кроме того, заместитель ректора по международным отношениям Бруно Ботта заявил, что ERASMUS готов реализовать студенческую мобильность в рамках международного сотрудничества.
Исходя из вышесказанного, в УМЭД есть варианты применения следующих инноваций:
1.      Формирование индивидуальных образовательных траекторий учащихся и оцифровка процесса выбора предметов и преподавательского состава
2.      Реализация студенческой мобильности в рамках международного сотрудничества ERASMUS
3.      Магистерская программа и налаживание обмена преподавателями и персоналом
4.      Изучение процессов разработки и утверждения квалификационных требований, учебных планов и образовательных программ, а также координации