JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya oʻz hamkorlik faoliyatidagi ilk qadamni Vengriya Diplomatik akademiyasi bilan boshladi
23.09.2022 1274
Kuni kecha davlatimiz rahbarining 330-sonli qarori bilan tashkil etilgan JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya, Vengriya Diplomatik akademiyasi hamda Oʻzbekistonning Avstriyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abad Fayzullayev ishtirokida onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda diplomatik kadrlarini tayyorlash sohasidagi tegishli oʻquv dasturlari va boshqa tadbirlar boʻyicha axborot almashildi. Akademik almashinuv dasturini amalga oshirish hamda bu boradagi kelgusi rejalar ishlab chiqilishi kelishib olindi.
Vengriya Tashqi ishlar vazirligi davlat kotibi o‘rinbosari, Vengriya Diplomatik akademiyasi prezidenti - Orshola Pachay Tomashich tashkil etilgan uchrashuv ular uchun ahamiyatliligiga urgʻu berib universitetlararo hamkorlik diplomatik akademiya muammolarini hal qilishda samarali yoʻl ekanligi ta’kidladi.
JIDU rektori Sodiq Safoyev universitetimiz yaqin kunlarda oʻzining 30 yillik yubeleyini nishonlashini va bugungi kunda Smart universitetga aylantirish choralari koʻrilayotganligini ta’kidladi. Ikki tamonlama takliflar koʻrib chiqilgandan soʻng, qisqa va uzoq muddatli akademik almashinuv dasturlarni yoʻlga qoʻyish taklifini qoʻllab-quvvatladi. Qoʻshma tadqiqot dasturlari ikki tomon uchun ham mutloq sezilarli ahamiyatga ega ekanligiga urgʻu berildi.
Elchi Abat Fayzullayev ushbu masalalarda ikki tomonga ham bundan buyon faol koʻmaklashishga tayyorligini bildirdi.

The Diplomatic Academy under UWED has taken its first step forward in its joint activities in partnership with the Hungarian Diplomatic Academy
23.09.2022 1273
The other day, an online meeting was conducted with the participation of the Diplomatic Academy under UWED, the Hungarian Diplomatic Academy and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Austria Abat Fayzullaev. The meeting was organized in accordance with the decree No. 330 of the head of state.
At the meeting, information on relevant training programs and other activities in the field of training diplomatic personnel was exchanged. An agreement was reached on the establishment of an academic exchange program and the formulation of further plans in this direction.
Deputy Secretary of State of the Hungarian Foreign Ministry, President of the Hungarian Diplomatic Academy - Orsola Pachaj Tomasic stressed on the importance of the organized meeting for them, noting that inter-university cooperation is an effective way to solve the problems of the Diplomatic Academy.
Rector of UWED Sodyk Safoev noted that in the coming days our university will celebrate its 30th anniversary, and today steps are being taken to turn it into a Smart University. After considering two main proposals, short-term and long-term academic exchange programs, the launch of both was fully supported. It was emphasized that joint research programs are absolutely essential for both parties.
Ambassador Abat Fayzullaev expressed readiness to continue to actively assist both parties in these matters.