Joriy yilning 26-27 iyul kunlari A.A.Gromiko nomidagi xalqaro munosabatlar bo‘yicha mutaxassislar tanlovi finalchilari forumi boʻlib oʻtdi. Bu yilgi tanlovda MDHning 13 davlatidan 548 nafar ishtirokchi qatnashdi. Tanlov finalida yetakchi universitetlar, ilmiy muassasalar, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, davlat va biznes tuzilmalari vakillaridan iborat 52 nafar ishtirokchi qatnashdi. Mazkur nufuzli forumda JIDU tomonidan dotsent Xamdamova Feruza va Universitet tayanch doktoranti Gafarov Islomxon ishtirok etishdi.
Yakuniy qismda Forum tashkilotchilari 2022 yilgi MDH mamlakatlari xalqaro munosabatlar bo‘yicha yosh mutaxassislar tanlovi natijalarini e’lon qildi. MGIMO rektori Anatoliy Torkunov va Rossiya Fanlar akademiyasi Yevropa instituti direktori Aleksey Gromiko g‘olib va finalchilarga diplom, qimmatbaho va esdalik sovg‘alarni topshirdi. Forum yakunlari bo‘yicha I.Gafarov “A.Gromikoning diplomatik merosi: yosh diplomatlarni tarbiyalash bo‘yicha nomalar” maqolasi uchun sovrindor bo‘ldi.

Докторант УМЭД стал призером Форума финалистов конкурса международников имени А.А.Громыко
26-27 июля т.г. состоялся Форум финалистов конкурса международников имени А.А.Громыко. В этом году в конкурсе приняли участие 548 человек из 13 стран СНГ. В финал конкурса вошли 52 участника, представляющих ведущие университеты, академические институты, органы государственной власти, общественные и бизнес-структуры. На этом престижном Форуме УМЭД представляли доцент кафедры Хамдамова Феруза и базовый докторант Университета Гафаров Исломхон.
В финальной части организаторы Форума огласили итоги Конкурса молодых международников СНГ 2022 года. Ректор МГИМО Анатолий Торкунов и директор Института Европы РАН Алексей Громыко вручили победителям и финалистам дипломы, ценные призы и памятные подарки. По итогом Форума И.Гафаров занял призовое место за статью «Дипломатическое наследие А.А.Громыко: Послания по воспитанию молодых дипломатов».