Shanxay hamkorlik tashkilotining Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi (MATT) o‘zining butun faoliyati davomida mazkur Tashkilot rivojiga salmoqli hissa qo‘shib, terrorizm, separatizm va ekstremizmga qarshi kurash bo‘yicha uning mintaqaviy va global darajadagi tayanch ustuni hamda muvofiqlashtiruvchi markaziga aylanmoqda.
Ma’lumot uchun, 2002-yil 7-iyunda ShHTga a’zo davlatlar rahbarlari kengashining Sankt-Peterburgda o‘tkazilgan majlisida Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi ShHTning doimiy organi sifatida va shtab-kvartirasi Toshkent shahrida joylashgan terrorizm, ekstremizm va separatizmga qarshi kurashini muvofiqlashtirish va o‘zaro hamkorligi bo‘yicha Mintaqaviy aksilterror tuzilmasini tashkil etish to‘g‘risida bitim imzolangan.
Tuzilmaning xalqaro nufuzi yildan-yilga ortib, ko‘p tomonlama hamkorlikning yorqin namunasiga aylanib bormoqda.
Shu sababli O‘zbekistonda ShHTning Xalq diplomatiyasi markazi bilan hamkorlikda joriy yilning 21-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining bir qator talabalari uchun Mintaqaviy aksilterror tuzilmasining Ijroiya qo‘mitasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv davomida MATT Ijroiya qo‘mitasi direktori Ruslan Mirzayev ishtirokchilarni tuzilmaning shakllanish bosqichlari, tashkiliy-huquqiy asoslari hamda faoliyatining asosiy tamoyillari va yo‘nalishlari bilan tanishtirdi.
O‘z navbatida, ShHT Xalq diplomatiyasi markazi direktori Qobiljon Sobirov talabalarning Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi vakillari bilan uchrashuvini tashkil etishdan asosiy maqsad - ekstremizm va terrorizm g‘oyalari tarqalishining oldini olish, yoshlar qalbida vatanparvarlik va sadoqat tuyg‘usini shakllantirishda xalq diplomatiyasi vositalaridan kengroq foydalanish g‘oyalarini ilgari surishdan iborat ekanini ta’kidladi.
Uchrashuvda butun jamiyatda ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish va ularga barham berish bilan bog‘liq xavfsizlik sohasidagi yangi chaqiriq va tahdidlar yuzasidan fikr almashildi.
Tuzilma rahbari mintaqadagi vaziyat, jumladan, Afg‘oniston mavzusi, kibermakondagi tahdidlarga qarshi kurashish, narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi, terrorizmga qarshi kurashish, shuningdek, ShHT davlatlarining xalqaro-huquqiy sohadagi o‘zaro hamkorligiga oid savollarga atroflicha javob berdi.
Talabalar tadbir tashkilotchilariga samimiy minnatdorchilik bildirib, uchrashuv Shanxay hamkorlik tashkilotining doimiy tuzilmasi faoliyatini yanada chuqurroq o‘rganishga, umuman olganda, xalqaro xavfsizlikni ta’minlash, zaminda barqarorlik va tinchlikni saqlash bo‘yicha Tashkilotga a’zo davlatlarning sa’y-harakatlarini rag‘batlantirish uchun qulay imkoniyat ekanligini ta’kidladilar.

Студенты УМЭД ознакомились с деятельностью Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества
22.07.2022 1612
С момента своего создания Региональная антитеррористическая структура Шанхайской организации сотрудничества (РАТС) внесла весомый вклад в развитие Организации, стала ее несущей опорой и координирующим центром борьбы с терроризмом, сепаратизмом и экстремизмом на региональном и глобальном уровнях. 7 июня 2002 года в г.Санкт-Петербурге в ходе заседания Совета глав государств-членов ШОС было подписано Соглашение о Региональной антитеррористической структуре, которая была учреждена в качестве постоянно действующего органа ШОС со штаб-квартирой в Ташкенте для координации и взаимодействия компетентных органов стран ШОС в борьбе с терроризмом, экстремизмом и сепаратизмом.
И с каждым годом растет международный авторитет РАТС, которая стала достойным примером многостороннего сотрудничества в деле достижения значимых успехов в сфере безопасности. С учетом этого в сотрудничестве с Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане, 21 июля была организована встреча в Исполнительном комитете РАТС ШОС для студентов Университета мировой экономики и дипломатии.
Открывая мероприятие, директор Исполнительного комитета РАТС ШОС Руслан Мирзаев ознакомил с этапами становления, организационно-правовой основой, а также с основными принципами и направлениями ее деятельности.
В свою очередь, директор Центра ШОС Кабулжон Сабиров подчеркнул, что основной целью организации встречи студентов Ташкентских ВУЗов с представителями РАТС ШОС является пропаганда идей о более широком использовании инструментов народной дипломатии в предотвращении распространения идей экстремизма и терроризма, формировании у молодежи чувства патриотизма и верности своей земле, укрепление гармонии добрососедства, толерантности, национальностей и религии. Он также отметил, что народная дипломатия – это эффективный инструмент по противостоянию различным угрозам глобальной безопасности и основа международного сотрудничества во всех сферах – от науки и предпринимательства до культурно-гуманитарного обмена в различных областях.
В ходе встречи участники встречи обменялись мнениями о новых вызовах и угрозах в сфере безопасности, связанных с противодействием и искоренении экстремизма и терроризма, не только в молодежной среде, но и в обществе в целом. Р.Мирзаев дал обстоятельные ответы на вопросы о ситуации в регионе, включая тематику Афганистана, противодействия угрозам в киберпространстве, борьбы с наркотрафиком, терроризмом, а также о взаимодействии стран ШОС в международно-правовой сфере.
В заключение, участники встречи выразили искреннюю признательность руководству ИК РАТС и Центру народной дипломатии ШОС за организацию данного мероприятия, отметив что его проведение дало им стимул к более глубокому изучению деятельности Шанхайской структуры и в целом к тематике по продвижению усилий стран Организации в обеспечение международной безопасности, поддержания стабильности и мира на земле. Со стороны молодежи был выражен живой интерес к проведению подобных мероприятий в будущем.