“O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyatining rivojlanishi va iqtisodiyoti modernizatsiyasi: yondashuv, tendensiya va istiqbollari
18.01.2017 32601
2017 yil 17 yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” fakulteti kafedralari tomonidan tashkil qilingan “O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyatining rivojlanishi va iqtisodiyoti modernizatsiyasi: yondashuv, tendensiya va istiqbollari” nomli ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining oliy o‘quv yurtlari vakillari ishtirok etdilar. Konferensiyani JIDU rektori A. Djumanov tabrik so‘zi bilan ochib berdilar. Ular o‘z nutqida tadbir doirasida ko‘rib chiqilayotgan muammolar dolzarbligini hamda konferensiya kun tartibidagi masalalar bo‘yicha amaliy takliflarni ishlab chiqish muhimligini ta’kidladilar.
Plenar sessiyasida JIDU “Xalqaro savdo va investitsiyalar” kafedrasi mudiri, i.f.d., prof. I.R. Mavlanov, “Jahon iqtisodiyoti va XIM” kafedrasi professori, i.f.d. N. Sirojiddinov, “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedrasi mudiri, i.f.n., dots. L.M. Tashpulatova va Toshkent avtomobil yo‘llarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiyasi institutining “Transport logistikasi” kafedrasi o‘qituvchisi D.A.Malenkix o‘z ma’ruzalari bilan chiqdilar.
Konferensiya quyidagi to‘rtta tematik seksiyalar doirasida ishini davom etdi:
- Zamonaviy globalizatsiya sharoitida iqtisodiyot modernizatsiyasi va tashqi iqtisodiy aloqalar rivojlanishining nazariy-metodologik masalalari.
- Zamonaviy O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilishda savdo va investitsiyalar.
- O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotini modernizatsiya qilishning uslubiy masalalari va strategik yo‘nalishlari.
- Iqtisodiyotni modernizatsiya qilishda matematik modellarning roli.
Konferensiya davomida “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” fakulteti “Jahon iqtisodiyoti va XIM”, “Iqtisodiyot nazariyasi”, “Xalqaro savdo va investitsiyalar”, “Matematik modellashtirish va informatika” kafedralari professor-o‘qituvchilari, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti, Samarqand iqtisodiyot va servis instituti o‘qituvchilari hamda JIDU doktorantlari, magistrantlari va talabalari faol ishtirok etdilar. Tematik seksiyalar yig‘ilishlaridan so‘ng ularning moderatorlari qisqa ma’ruzalari bilan chiqdilar. Tadbir yakunlari bo‘yicha ilmiy konferensiyaning rezolyutsiyasi ishlab chiqildi.

Modernization of Economy and Development of Foreign Economic Activity of the Republic of Uzbekistan: Approaches, Trends and Prospects
18.01.2017 32685
The scientific-practical conference on the topic "Modernization of Economy and Development of Foreign Economic Activity of the Republic of Uzbekistan: Approaches, Trends and Prospects", organized by the departments of "International Economic Relations" faculty, was held at University of World Economy and Diplomacy on January 17, 2017. Representatives of the universities of Uzbekistan took part at the meeting. The conference was opened with a welcoming speech of UWED Rector A.Djumanov. In his speech, he emphasized the importance of problems to be considered by the Conference and the significance of elaboration of practical recommendations on the topical issues of the agenda of the event.
The head of "International Trade and Investment" department Mavlanov I.R., the professor of "World Economy and International Economic Relations" department Sirajiddinov N., the head of "Economic theory" department Tashpulatova L.M. and the teacher of "Transport logistics" department of the Tashkent Institute for the Design of Roads Malenkih D. presented their speeches at the plenary session.
The conference continued in four Working groups on the following subjects:
- Theoretical-methodical questions of modernization of economy and development of foreign economic relations in current conditions of globalization.
- Trade and investment in modernization of the economy of Uzbekistan.
- Methodological questions and strategic directions of modernization of the economy of the Republic of Uzbekistan.
- The role of mathematical models in modernization of economy.
The teachers of "World Economy and International Economic Relations", "Economic Theory", "International Trade and Investment", "Mathematical Modeling and IT" departments, the teachers of Tashkent State Institute of Oriental Studies, Samarkand Institute of Economics and Service as well as UWED students actively participated at the Conference. At the end of the conference the moderators have presented summaries of the Working groups activity.