Joriy yilning 18-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga bag‘ishlangan “O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi munosabatlarning yutuqlari va rivojlanish istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev, Fransiyaning O‘zbekistondagi elchisi Oreliya Bushez, Fransiyaning O‘zbekistondagi sobiq elchilari janob Jan-Pol Vezian, Violen Biyet De Vilmor xonim va Izabel Servoz-Galluchchi xonim, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi deputati, professor Qodir Jo‘rayev, Fransiya elchixonasi diplomatlari, Fransiya xalqaro munosabatlar instituti tadqiqotchisi Mikael Leviston, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Fransuz tilida o‘tkazilgan ushbu tadbir JIDUning fransuz tilini o‘rganuvchi talabalari oldida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi rivojlanib borayotgan hamkorlik haqida fikr yuritish uchun yaxshi imkoniyat bo‘ldi. Bu Fransiya elchixonasi, xususan, JIDU bilan munosabatlariga, umuman olganda, universitet hamkorligiga katta ahamiyat berayotganidan dalolat beradi.

18 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная научно-практическая конференция «Достижения и перспективы развития отношений между Узбекистаном и Францией», посвященная 30-летию установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Францией.
В ней приняли участие первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев, Посол Франции в Узбекистане Ореля Бушез, экс-Послы Франции в Узбекистане г-н Жан-Поль Везиан, г-жа Виолен Бийет де Вильмёр, г-жа Изабель Сервоз-Галлуччи, депутат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, профессор Кадир Джураев, дипломаты Посольства Франции, научный сотрудник Французского института международных отношений Микаэль Левистон, профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД и представители средств массовой информации.
Это мероприятие, проходившее на французском языке, стало хорошей возможностью подвести итоги растущего сотрудничества между нашими двумя странами перед студентами УМЭД, изучающими французский язык. Это также свидетельствует о важности, которую Посольство Франции придает своим отношениям с УМЭД в частности и университетскому сотрудничеству в целом.