Oliy Majlis Senati delegatsiyasi AQSHning “Atlantika kengashi”da brifing oʻtkazdi
VASHINGTON, 28-sentyabr. /“Dunyo” AA/. Oʻzbekiston Oliy Majlisi Senati raisining birinchi oʻrinbosari Sodiq Safoyev boshchiligidagi delegatsiya AQSHga tashrif davomida “Atlantika kengashi” tahliliy markazida boʻlib oʻtgan brifingda ishtirok etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Oʻzbekistonning AQSHdagi elchixonasidan maʼlum qilinishicha, “Atlantika kengashi” 1961-yilda Shimoliy Atlantika shartnomasi tashkiloti qoshida tashkil etilgan tahliliy markaz hisoblanadi. Kengash oʻnta mintaqaviy markaz va funksional dasturlarni, jumladan, xalqaro xavfsizlik, demokratik oʻzgarishlar va global iqtisodiyotga ixtisoslashgan Yevroosiyo markazini boshqaradi.
Tadbir Oʻzbekistondagi islohotlar va ularning borishi, ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek, Afgʻonistondagi vaziyat bilan bogʻliq mintaqaviy xavfsizlik muammolarini muhokama qilishga bagʻishlandi.
Brifingda AQSH Prezidentining sobiq yordamchisi, yangi Amerika xavfsizlik markazi Hind-Tinch okeani dasturi direktori (CNAS) Lisa Kurtis, davlat kotibining sobiq oʻrinbosari, Skoukroft strategiya va xavfsizlik markazi rahbari, elchi Paula Dobryanski maʼruzachilar sifatida ishtirok etdi. Anjumanga “Atlantika kengashi”ning Yevroosiyo markazi direktori, AQSHning Oʻzbekistondagi sobiq elchisi Jon Xyorbst boshlovchilik qildi.
Brifingda Oq uy, Davlat departamenti, AQSH mudofaa vazirligi rasmiylari, sobiq kongressmen va diplomatlar, shuningdek, nufuzli ekspert-tahlil va siyosat doiralari vakillari onlayn tarzda qatnashdi.
Tadbir davomida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning mazmun-mohiyati, jamiyatni siyosiy va iqtisodiy modernizatsiyalashni chuqurlashtirish jarayonlari, Oʻzbekistonda boʻlajak Prezident saylovining ahamiyati va ularni xalqaro meʼyorlarga muvofiq oʻtkazishga qaratilgan saʼy-harakatlar hamda mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlashga qaratilgan saʼy-harakatlar haqidagi atroflicha maʼlumot taqdim etildi.
SHHTga aʼzo davlatlar rahbarlari kengashining 17-sentyabr kuni Dushanbe shahrida boʻlib oʻtgan sammitida hamda 21-sentyabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 76-sessiyasida Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan bayon etilgan mintaqadagi vaziyatni rivojlantirish va Afgʻoniston muammosini hal etish yoʻlidagi birgalikdagi saʼy-harakatlar boʻyicha Oʻzbekiston nuqtayi nazari alohida qayd etildi
Lisa Kurtis oʻtgan yillar davomida oʻzaro doʻstlik va strategik aloqalarni mustahkamlashda Toshkent va Vashington muhim natijalarga erishganini taʼkidladi. “Mamlakatda Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida ulkan oʻzgarishlar roʻy bermoqda. Tobora ochilib borayotgan iqtisodiyotning guvohi boʻlayapmiz. Oʻzbek xalqi farovonligini oshirishga qaratilgan siyosiy islohotlar boʻyicha tashabbuslar ilgari surilmoqda”.
Oʻzbekiston mintaqaviy integratsiya jarayonlarining drayveri sifatida Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi oʻzaro bogʻliqlikni kengaytirishni mustahkamlayotgani taʼkidlandi.
Ishtirokchilar Afgʻonistonni inqirozdan keyingi qayta qurish uchun iqtisodiy ragʻbatlantirish, jumladan, Oʻzbekiston tashabbusi bilan Transafgʻon temir yoʻlining qurilishi loyihasini amalga oshirish boʻyicha fikr almashdi.
AQSH Prezidentining sobiq yordamchisi joriy yil yanvar oyida Toshkentda AQSH xalqaro taraqqiyot Moliya korporatsiyasi (DFC) bilan hamkorlikda Markaziy Osiyo investitsiya fondini yaratish boʻyicha erishilgan kelishuvning ahamiyatini taʼkidladi. Shu munosabat bilan u Jo Bayden maʼmuriyatini oshkoralik va moliyaviy barqarorlik standartlariga javob beradigan xususiy sektorni jalb qilgan holda mintaqadagi yirik infratuzilma loyihalarini ilgari surish maqsadida ushbu tashabbusning barvaqt ishga tushirilishini taʼminlashga chaqirdi.
Elchi Paula Dobryanskiy oʻz manfaatlaridan kelib chiqqan holda barcha yirik davlatlar bilan muvozanatli aloqalarni saqlab turgan Oʻzbekistonning konstruktiv tashqi siyosatini maʼqulladi.
Brifing ishtirokchilari Oʻzbekistonning yaxshi qoʻshnichilik munosabatlarini mustahkamlash siyosati, shuningdek, Afgʻonistondagi vaziyatni hal etish yondoshuvlariga qatʼiy sodiqligini mamnuniyat bilan qarshi oldi.

ВАШИНГТОН, 28 сентября. /ИА «Дунё»/. Находящаяся с визитом в США делегация Узбекистана во главе с первым заместителем председателя Сената Олий Мажлиса Содиком Сафоевым приняла участие в брифинге в ведущем американском аналитическом центре «Атлантический совет», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Посольства Узбекистана, Атлантический Совет (Atlantic Council) – аналитический центр США, основанный в 1961 году при Организации североатлантического дого­вора. Совет управляет 10 региональными центрами и функциональ­ными программами, в том числе  Евразийским центром, специализирующемся в области международной безопасности, демократических преобразований и глобальной экономики.
Мероприятие было посвящено обсуждению прогресса реформ и пре­образований в Узбекистане, текущего состояния и перспектив двустороннего сотрудничества, а также вызовов региональной безопасности, вызванных динамикой в Афганистане.
В качестве спикеров приняли участие бывший помощник президента США, директор Индо-Тихоокеанской программы Центра новой американ­ской безопасности (CNAS) Лиза Кертис, бывший замгоссекретаря и глава Центра стратегии и безопасности Скоукрофт посол Паула Добрянски. Американские эксперты поделились своими оценками. В качестве модератора выступил директор Евразийского центра Атлантического совета, бывший посол США в Узбекистане Джон Хербст.
На брифинге в онлайн-режиме участвовали официальные лица Белого дома, Госдепартамента, Министерства обороны США, бывшие конгрессмены и дипломаты, а также представители влиятельных экспертно-аналитических и политикоформирующих кругов.
В ходе мероприятия были раскрыты суть и содержание проводимых реформ, процессов углубления политической и экономической модернизации страны, значимость предстоящих президентских выборов в Узбекистане и усилия по проведению их в соответствии с международными стандартами, а также подходы по обеспечению региональной безопасности.
Отдельно разъяснено видение Узбекистана развития ситуации в регионе и совместных усилий по решению афганской проблематики, изложенное Президентом Шавкатом Мирзиёевым 17 сентября на заседании Совета глав государств-членов ШОС в городе  Душанбе и
21 сентября – на 76-й сессии Генассамблеи ООН.
Лиза Кертис отметила, что Ташкент и Вашингтон за прошедшие годы добились важных результатов в укреплении взаимной дружбы и стратегических связей. «В стране наблюдаются колоссальные перемены под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Мы являемся свидетелями все более открывающейся экономики, выдвижения инициатив по проведению политических реформ, нацеленных на повышение благосостояния узбекского народа».
Отмечено, что Узбекистан укрепляет свою репутацию драйвера процессов региональной интеграции и расширения взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией.
Участники разделили мнение о важности создания экономических стимулов для постконфликтного восстановления Афганистана, в том числе посредством реализации инициированного Узбекистаном проекта строительства Трансафганской железной дороги.
Бывший помощник президента США подчеркнула особую значимость достигнутой в январе в Ташкенте договоренности о создании совместно с Корпорацией финансирования международного развития США (DFC) Центральноазиатского инвестиционного фонда. В этой связи она призвала администрацию Джо Байдена обеспечить скорейший запуск данной инициативы с целью продвижения крупных инфраструктурных проектов в регионе с вовлечением частного сектора, которые будут соответствовать стандартам транспарентности и финансовой устойчивости.
Посол Паула Добрянски приветствовала конструктивную внешнюю политику Узбекистана, поддерживающего исходя из своих собственных интересов, сбалансированные отношения со всеми крупными державами.
Участники брифинга приветствовала твердую приверженность Узбекистана политике укрепления добрососедских отношений, а также подходы к урегулированию ситуации в Афганистане.