Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyov tashabbusi bilan 15-16 kunlari Toshkentda “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy oʻzaro hamkorlik. Qiyinchiliklar va imkoniyatlar” mavzusida xalqaro konferensiya boʻlib oʻtdi.
Forumning asosiy maqsadi Markaziy va Janubiy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi tarixan yaqin va doʻstona aloqalarni, ikki mintaqaning barcha xalqlari va davlatlari manfaati yoʻlida ishonch va yaxshi qoʻshnichilikka asoslagan munosabatlarni mustahkamlashdan iborat. Konferensiya transport va logistika, energetika, savdo, ishlab chiqarish, investitsiya, texnologik, madaniy-gumanitar sohalarda oʻzaro manfaatli strategik boʻgʻin boʻlgan “Markaziy Osiyo-Janubiy Osiyo” modelini koʻp tomonlama muhokama qilish uchun siyosiy va ekspert platformasini shakllantirishga xizmat qildi.
Konferensiya yakuni iqtisodiyot, investitsiya, energetika va texnologik innovatsiyalar yoʻnalishida, eng avvalo “yashil” texnologiyalar sohasida hamkorlikni oshirish zarurligini tasdiqladi va bu sohalarda loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishda kuzatilayotgan taraqqiyot eʼtirof etildi.
Mazkur keng koʻlamli tadbir doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetidan doktorantlar Amanlik Gulimov, Saidakmal Ikramov, Abbos Boboxonov, Elyor Moyliyev, Sanjar Xolboyevlar Markaziy Osiyo xalqaro instituti tahliliy guruhida ekspert sifatida ishtirok etishdi.
Bundan tashqari, forumni tashkil etishda JIDUning bir guruh talabalari tarjimon-volontyorlar sifatida konferensiya qatnashchilariga xorijiy mehmonlarni kutib olish hamda hamrohlik qilishda yordam berishdi. Olim, diplomat, jurnalist va xalqaro ekspertlarning faoliyati bilan yaqindan tanishish talabalarga birinchi oʻrinda amaliyot, shuningdek kelgusida bu kabi tadbirlarni mustaqil tashkillashtirish va ishtirokchi sifatida qatnashish malakasi oshirishga koʻmak beradi.

Центральная и Южная Азия: новые пути сотрудничества
По инициативе президента Узбекистана Шавката Мирзиеева 15-16 июля в Ташкенте состоялась международная конференция «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».
Основная цель форума - укрепление исторически тесных и дружественных связей, доверия и добрососедства между государствами Центральной и Южной Азии в интересах всех народов и стран двух регионов. Конференция способствует формированию политической и экспертной площадки для многостороннего обсуждения модели взаимовыгодной стратегической связки «Центральная Азия – Южная Азия» в транспортно-логистической, энергетической, торговой, производственной, инвестиционной, технологической и культурно-гуманитарной сферах.
По итогам форума подтверждена необходимость наращивания сотрудничества в сферах экономики, инвестиций, энергетики и технологических инноваций, прежде всего в области «зелёных» технологий, и признали прогресс, наблюдающийся в реализации проектов и инициатив в этих сферах.
В рамках этого масштабного мероприятия докторанты Университета мировой экономики и дипломатии Гулимов Аманлык, Икрамов Саидакмаль, Бобохонов Аббос, Мойлиев Элёр, Холбаев Санжар приняли участие в качестве экспертов в аналитической группе при МИЦА.
Кроме того, группа студентов УМЭД в качестве переводчиков помогла участникам конференции встретиться и сопровождать иностранных гостей в организации форума. Более близкое знакомство с деятельностью ученых, дипломатов, журналистов и международных экспертов поможет студентам в первую очередь подробнее ознакомиться с практикой, а также самостоятельно организовывать и участвовать в подобных мероприятиях в будущем.