2021-yil 14-iyul kuni Toshkent Jan Mone Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajriba Markazi va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Xalqaro iqtisodiy va siyosiy tadqiqotlar markazi birgalikda “Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo munosabatlari: pragmatizm, barqarorlik va o‘zaro bog‘liqlik” nomli xalqaro konferensiya tashkil etdi.
Ushbu muhim va o‘z vaqtida o‘tkazilgan tadbirda dunyoning 8 ta mamlakatidan vakil mutaxassislar hamda olimlar faol qatnashdi. Ularning ta’kidlashicha, 2007-2013-yillarga mo‘ljallangan birinchi Strategiya natijalariga ko‘ra, Yevropa Ittifoqi yangi sharoitlar tufayli Markaziy Osiyodagi rolini qayta ko‘rib chiqdi.
Yevropa Ittifoqining Global strategiyasi qabul qilinishi barqarorlik va farovonlik uchun hamkorlik, intensiv qo‘shma faoliyat hamda o‘zaro bog‘liq iqtisodiy va siyosiy makon Markaziy Osiyo uchun yangi mintaqaviy strategiyani ishlab chiqishda turtki bo‘ldi. Yangi strategiya 2021-2027-yillarda Yevropa Ittifoqining rivojlanishga ko‘maklashish dasturlarini yaratishda ham asosiy hujjat bo‘lib xizmat qiladi. Hamkorlikning yangi bosqichiga o‘tish va avvalgi Strategiyaning maqsadlarini davom ettirish Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyodagi siyosatining ajralmas qismidir.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, mintaqada o‘z aloqalarini saqlab qolish uchun Yevropa Ittifoqi agressiv bo‘lmagan siyosatni ilgari surmoqda. Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyo mamlakatlarining ishonchini mintaqaning jahon savdo tizimiga qo‘shilish tarafdori, sarmoyalar va zamonaviy texnologiyalarning manbai, iqtisodiy o‘zgarishlar va ustuvor yo‘nalishlardagi islohotlar jarayonidan manfaatdor hamkor sifatida olishga intilmoqda. YI Markaziy Osiyo davlatlarining milliy rivojlanish strategiyalarini hurmat qilishini va umumiy maqsadlarga erishish uchun o‘zaro aloqalarini oshirishga va hamkorlikni faollashtirishga hissa qo‘shishini bir necha bor ta’kidladi.
Ushbu xalqaro konferensiya Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi aloqalarning rivojlantirish genezisi, hamkorlikning barcha davrida o‘zaro manfaatli tashqi siyosiy faoliyatni amalga oshirish hamda Markaziy Osiyoning turli mintaqalarni birlashtiruvchi transport markazi (ya‘ni, Hindiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi bog‘liqlik) sifatida tutgan o‘rniga bag‘ishlandi.
Amalga oshirishda muayyan qiyinchiliklarga duch kelayotgan yangi Strategiya o‘z maqsadlarini tadbiq etilishining yangi katalizatoriga aylanishi lozim. Ba‘zi kelishuvlarni amalga oshirish muddatlarini o‘zgartirgan va barcha sohalardagi umumiy global vaziyatga ta‘sir ko‘rsatadigan pandemiyaga qaramay, tomonlar avvalgi majburiyatlarini bajarishga harakat qilmoqdalar.

14 июля 2021 года Ташкентский Центр передового опыта европейских исследований имени Жана Моне и Центр международных экономических и политических исследований Университета мировой экономики и дипломатии совместно организовали международную конференцию «Отношения ЕС и Центральной Азии: прагматизм, повышение устойчивости и взаимосвязь».
В этом важном и своевременном мероприятии приняли активное участие эксперты и ученые из 8 стран мира. Ученые подчеркнули, что по результатам первой Стратегии на 2007-2013 гг. ЕС пересмотрел свою роль в Центральной Азии в связи с новыми обстоятельствами.
Принятие Глобальной стратегии ЕС послужило толчком для разработки новой региональной Стратегии для Центральной Азии, что отвечает сегодняшним реалиям и основными приоритетами, которыми являются партнерство для устойчивости, сотрудничество во имя процветания, интенсивная совместная работа, стабильное развитие и тесное сотрудничество, взаимосвязанное экономическое и политическое пространство. Новая Стратегия ЕС также должна служить основополагающим документом для разработки программ помощи ЕС в области развития на 2021-2027 годы. Переход на более глубокий уровень сотрудничества и продолжение реализации целей предыдущей Стратегии являются неотъемлемой частью современной политики ЕС в Центральной Азии.
Эксперты подчеркнули, что для сохранения своего присутствия в регионе ЕС проводит неагрессивную политику. ЕС стремится завоевать доверие стран ЦА как сторонника интеграции региона в мировую торговую систему, источника инвестиций и современных технологий, партнера, заинтересованного в процессе экономических преобразований и реформ в приоритетных областях. ЕС неоднократно заявлял, что уважает национальные стратегии развития, интересы каждого из своих партнеров в регионе ЦА, и для достижения общих целей ЕС будет способствовать расширению своего взаимодействия и активизации сотрудничества.
Данная международная конференция была посвящена генезису развития отношений между ЕС и ЦА, реализации взаимовыгодной внешнеполитической деятельности партнеров на протяжении всего периода сотрудничества, роли ЦА как транспортного узла, соединяющего различные регионы (т.е. связь между Индией и ЕС). Новая Стратегия, сталкивающаяся с определенными трудностями в реализации, должна стать новым катализатором реализации ее целей. Несмотря на пандемию, которая сдвинула сроки выполнения определенных договоренностей и повлияла на общую глобальную ситуацию по всем направлениям, стороны стараются выполнять ранее взятые обязательства.