Gruziya mustaqillik kunida JIDUda Gruziyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Zurab Abdushelishvilining talabalar, tadqiqotchilar va oʻqituvchilar uchun maʼruzasi tashkil etildi. Oliy martabali mehmonni Xalqaro aloqalar boʻyicha universitet prorektori professor S.Saidqosimov qarshi olib, mazkur tarixiy sana bilan qutladi.
Janob Z. Abdushelishvili “Zamonaviy Gruziya va jahon hamjamiyati” deb nomlangan keng qamrovli maʼruzasida oʻz davlatining boy tarixi, qadriyatlari va zamonaviy oʻzgarishlari boʻyicha maʼlumot berdi, shuningdek Gruziya bilan Oʻzbekiston oʻrtasida ikki tomonlama foydali hamkorlikning rivoji haqida ham toʻxtalib oʻtdi.
Gruziya bugungi kunda 180 dan ortiq mamlakatlar bilan diplomatik munosabatlarni oʻrnatgan. Uning tashqi siyosatida Markaziy Osiyo respublikalari ham muhim rol oʻynaydi. Xususan, Oʻzbekiston va Gruziya oʻrtasida 1994-yilning 19-avgustida oʻzaro diplomatik aloqalar oʻrnatilgan. Mamlakatlarimizning transport, energetika, qishloq xoʻjaligi va farmatsevtika yoʻnalishlarida yaqin hamkorligi davom etmoqda. Turizm, sogʻliqni saqlash, investitsion muhitni barqarorlashtirish yoʻnalishlaridagi harakatlar ham yil sayin rivojlanyapti. Oʻz nutqida janob Z. Abdushelishvili  Oʻzbekiston rahbariyatiga pandemiya davrida Gruziyaga yuborgan gumanitar yordami uchun minnatdorligini ham izhor etib oʻtdi.
Gruziya Elchisinig raqamlar, dalillarga boy maʼruzasi tinlovchilarda katta qiziqish uygʻotdi. Qatnashchilar tomonidan Elchi janoblariga qator savollar berib, ularga batafsil javoblar olindi.
Onlayn munorzara davomida ayniqsa “Xalqaro munosabatlar” fakultetining oʻqituvchisi Nargiza Moʻminova, talabalar Mohinur Sobirova, Ulugʻbek Jangchiddinov hamda boshqa tadqiqotchilar faol ishtirok etishdi.
Oʻzbekistondagi Gruziya Elchixonasi amaliy koʻmagi bilan JIDU hamda yetakchi Gruziya taʼlim muassasalari oʻrtasida ilmiy-tadqiqot masalalarida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha kelishib olindi.

Посол Грузии выступил с лекцией в УМЭД
В УМЭД в День независимости Грузии состоялась онлайн лекция Чрезвычайного и Полномочного Посла Грузии в Узбекистане Зураба Абдушелишвили перед студентами, исследователями и преподавателями. Высокого гостья приветствовал и поздравил c исторической датой проректор по международным связям УМЭД профессор С.Саидкасимов.
Г-н З.Абдушелишвили в ходе выступления всесторонне раскрыл тему “Современная Грузия и мировое сообщество”, рассказал о богатой истории, национальных традициях и современных достижениях своего государства, а также остановился о деятельности посольства по развитию взаимовыгодного сотрудничества между Грузией и Узбекистаном.
В настоящее время Грузия поддерживает дипломатические отношения со 180 странами мира. Во её внешней политике особое внимание уделяется также республикам Центральной Азии. В частности, дипломатические отношения между Грузией и Узбекистаном были установлены 19 августа 1994 года. Наши страны сотрудничают в сферах транспорта, энергетики, сельского хозяйства и фармацевтики, развивается сотрудничество в областях туризма, здравоохранения, по созданию устойчивого инвестиционного климата. В своем выступлении г-н З. Абдушелишвили выразил благодарность руководству Узбекистана за гуманитарную помощь Грузии в период пандемии.
Лекция посла Грузии, насышенная многими цифрами, фактами, конкретными примерами, вызвала большой интерес у слушателей. Был задан целый ряд вопросов, на которые студенты получили обстоятельные ответы.
В ходе онлайн-дискуссии особую активность проявила преподаватель Н.Муминова а также студенты 2 курса факультета “Международные отношения” У.Джангчиддинов, М.Собирова и другие исследователи.
Достигнута договорённость о содействии Посольства Республики Узбекистан в научно-образовательного сотрудничества между УМЭД и ведущими вузами Грузии.