25-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati Toshkent shahrining Mirzo Ulugʻbek tumanida joylashgan bir qator maktablarda boʻlib, soʻnggi qoʻngʻiroq tadbirlarida ishtirok etishdi.
Xususan, JIDU rektori Komiljon Karimov tumandagi 207-sonli maktabga tashrif buyurib, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz maktablarini bitiruvchi yoshlarga yoʻllagan tabrigini oʻqib eshittirdi. Davlat rahbari tashabbusi bilan taʼlim sohasida mamlakatimizda olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlar, yangi, zamonaviy prezident maktablarining ochilishi, koʻplab yangi maktablar qurilishi va taʼmirlanishi hamda “Yangi Oʻzbekiston – maktab ostonasidan boshlanadi” degan shior asosida maktab taʼlimiga eng ustuvor masala sifatida eʼtibor qaratilayotganligi bitiruvchi oʻgʻil-qizlar tomonidan katta mamnuniyat bilan kutib olindi.
Shuningdek, JIDUning Yoshlar bilan ishlash boʻyicha prorektori Laziz Mingishov hamda “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti dekani Mirzoumid Xamdamovlar 223-sonli maktabda boʻlib, bitiruvchi oʻgʻil qizlarga Prezident yoʻllagan tabrik maktubining mazmun-mohiyati va ahamiyatini atroflicha tushuntirib berdilar.
JIDU Magistratura fakulteti dekani Otabek Nayimov va “Xalqaro huquq” fakulteti dekani Shuxrat Urunbayevlar esa tumandagi 222-sonli maktabdagi soʻnggi qoʻngʻiroq tadbirlarida ishtirok etib, Prezidentning yoʻllagan tabrigini bitiruvchi yoshlarga oʻqib berishdi. Ular oʻz nutqida maktab taʼlimi bilan bir qatorda oliy taʼlim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar toʻgʻrisida bitiruvchi yoshlarga maʼlumot berdilar. Jumladan, mamlakatimizda koʻplab yangi universitetlarning ochilishi, nufuzli xorijiy oliy taʼlim muassasalarining filiallari tashkil etilayotganligi, universitetga kirishda qator imtiyozlar va imkoniyatlarning berilayotganligi aniq misollar asosida yoritib berildi.

Поздравительное послание Президента к выпускникам было зачитано в школах
25 мая руководство Университета мировой экономики и дипломатии посетило ряд школ, расположенных в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента, и приняло участие в мероприятиях Последнего звонка.
В частности, ректор УМЭД Комилжон Каримов посетил 207-ю школу района и зачитал поздравление Президента Узбекистана Шавката Мирзиеева, которое направил выпускникам школ страны. Внимание уделяется масштабным реформам, проводимым в нашей стране в области образования по инициативе главы государства, открытию новых и современных президентских школ, строительству и ремонту многих новых школ и приоритетному вопросу школьного образования на основе лозунга “Новый Узбекистан начинается с порога школы”.
А также, проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе УМЭД Лазиз Мингишев и декан факультета "Международная экономика и менеджмент" Мирзоумид Хамдамов посетили 223-ю школу и дали всестороннее представление о сути и значении поздравительного письма, направленного президентом выпускникам.
Декан факультета магистратуры УМЭД Отабек Наимов и декан факультета "Международное право" Шухрат Урунбаев тоже приняли участие в мероприятиях Последнего звонка в 222-й школе Мирзо-Улугбекского района и зачитали поздравление, направленное президентом выпускающейся молодежи. В своем выступлении они проинформировали выпускающуюся молодежь о реформах, проводимых в системе высшего образования наряду со школьным образованием. В частности, на конкретных примерах были освещены открытие многих новых университетов в нашей стране, создание филиалов престижных зарубежных высших учебных заведений, предоставление ряда льгот и возможностей для поступления в университет.