O‘zbekiston Respublikasining Turkiya Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Аgzamxodjaev Аlisher Аnvarovich hamda Elchixona diplomatlari bilan “Pandemiya sharoitida diplomatlar oldidagi yangi chaqiriqlar” nomli onlayn uchrashuv
16.05.2020 3084
2020 yil 15 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining onlayn konferensiya platformasida professor-o‘qituvchilar, bakalavriat va magistratura talabalari hamda doktorantlar bilan mamlakatimizning Turkiya Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi А. Аgzamxodjaev hamda Elchixona diplomatlari o‘rtasidagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Onlayn suhbat davomida А.Аgzamxodjaev tomonidan O‘zbekiston va Turkiya davlati o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlar tarixi, Strategik munosabatlarning o‘rnatilishi va uning mohiyati batafsil so‘zlab berildi. Shuningdek, uchrashuvda investitsiya, eksport va boshqa sohalarda strategik hamkorlikni rivojlantirish, turizm va qurilish sohalarida Turkiya davlatining namunali tajribasini o‘rganish hamda koronavirus pandemiyasining O‘zbekiston iqtisodiyotga salbiy taʼsirini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Bundan tashqari, onlayn konferensiyada Elchixonaning bir-necha vakillari ham so‘zga chiqdilar. Xususan, Sh.Yigitaliev bugungi kunda raqamli diplomatiya, iqtisodiy diplomatiyaning o‘ziga xos xususiyatlari hamda “e-diplomacy”, “web-diplomacy”ning ahamiyati xususida nutq so‘zladi. Sh.Ikramov esa COVID-19 pandemiyasi sharoitida Turkiya davlatida vatandoshlarimizing duch kelgan muammolari va ularni bartaraf etish yuzasidan Elchixona tomonidan amalga oshirilgan chora-tadbirlar borasida maʼlumotlar berdi.
Tadbir davomida tinglovchilar tomonidan O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi o‘zaro savdo sohasiga, xususan ikki davlat o‘rtasida preferensial (erkin) savdo to‘g‘risidagi bitim istiqbollari, COVID-19 pandemiyasi sharoitidagi yangi chaqiriqlarga nisbatan qo‘llanilayotgan diplomatik vositalar haqidagi mavzularga katta qiziqish bildirildi. Mazkur uchrashuv, barcha ishtirokchilarda juda iliq taasurot qoldirdi.
Mazmunli va qiziqarli onlayn uchrashuv uchun Muhtaram Elchi А.Аgzamxodjaev hamda Elchixonaning barcha xodimlariga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz hamda kelgusida samarali hamkorlikni yanada davom ettirishga umid qilamiz!

Online meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan in the Republic of Turkey Agzamkhodjaev Alisher Anvarovich and with the diplomats of the Embassy of the Republic of Uzbekistan on the topic “New challenges facing diplomats during the pandemic”
16.05.2020 3278
On May 15, 2020 on the online conference platform of the University of World Economy and Diplomacy online meeting was held among professors, undergraduate and graduate students as well as doctoral students of the University with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Republic in the Republic of Turkey, A. Agzamkhodjaev and with the diplomats of the Embassy.
During an online conversation A. Agzamhodjaev made a detailed speech on the history of relations between Uzbekistan and Turkey, the establishment of Strategic relationships. The meeting also touched upon the issues of comprehensive development of cooperation in investment, export and other spheres, the study of the exemplary experience of the Republic of Turkey in the field of tourism and construction as well as measures taken to reduce the negative impact of the COVID - 19 pandemic on the economy of our country.
In addition, several representatives of the Embassy also expressed their opinions at the online conference. In particular, Sh. Yigitaliev made a speech about the specifics of digital diplomacy and economic diplomacy along with the significance of "e-diplomacy" and "web-diplomacy" today. Sh. Ikramov informed about the problems faced by compatriots in Turkey in the current situation in connection with the COVID-19 pandemic and about the measures taken by the Embassy to solve them.
During the event, participants also showed an enthusiastic interest in the issues of mutual trade between Uzbekistan and Turkey, in particular, the prospects of signing an agreement on preferential trade between the two countries and also the diplomatic means that used in response to new challenges of the pandemic. This meeting left a good impression on all participants.
We express our gratitude to His excellency Ambassador A. Agzamkhodzhayev and all the Embassy staff for a meaningful, interesting online meeting and look forward to a productive cooperation in the future.