JIDUda Kent universiteti professori Elena Korostelevaning ma'ruzasi bo'lib o'tdi
2019 yil 5-noyabr kuni JIDUda Kent universiteti professori va Buyuk Britaniyaning GCRF COMPASS loyihasi (ES / P010849 / 1, https://research.kent.ac.uk/gcrf-compass/) rahbari Elena Korostelevaning “EI global xavfsizlik strategiyasi: barqarorlik (resilience) yangi qo'llanma sifatida” mavzusida ma'ruzasi bo'lib o'tdi. Mashhur olimning ma’ruzasi ko'plab qiziquvchilarni - o'qituvchilar, doktorantlar, magistrlar va bakalavrlarni to'pladi. Mavzuning muhokamasi davomida britaniyalik mutaxassis yig'ilganlar e’tibor qaratgan ko’plab izohlar va savollar bo'yicha o'z fikrlarini bildirdi.
Kent universiteti professori Elena Korostelevaning fikriga ko'ra, Evropa Ittifoqining Markaziy Osiyoga oid yangi strategiyasida barqarorlik (resilience) atamasi deyarli barcha siyosiy kun tartibini qamrab olgan "kunlik" bo'lib qoldi. Ushbu termin 2016 yilda Evropa Ittifoqining Global Xavfsizlik Strategiyasi tufayli mashhur bo'ldi va 2019 yilda Evropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo'yicha qayta ko'rib chiqilgan strategiyasining asosiy go’yasiga aylandi. Elena Korosteleva yangi imkoniyatlar, shuningdek, EIning yangi strategiyasi e'lon qilinganidan keyin yangi sheriklik aloqalarini o'rnatish bilan bog'liq muammolarni ko'rib chiqdi.

В УМЭД состоялась лекция профессора Кентского университета Елены Коростелевой
5 ноября 2019 года в УМЭД состоялась лекция профессора Кентского университета (Великобритания) и главного координатора международного проекта КОМПАСС британского Фонда исследования глобальных вызовов (ES/P010849/1, https://research.kent.ac.uk/gcrf-compass/) Елены Коростелевой на тему: «Глобальная стратегия ЕС в сфере безопасности: стрессоустойчивость (resilience) как новый руководящий принцип». Выступление известной ученой собрало большое количество заинтересованных слушателей - преподавателей, докторантов, магистров и бакалавров. В развернувшейся дискуссии она высказал своё мнение по многочисленным вопросам аудитории.
Профессор Кентского университета Елена Коростелева считает, что в новой стратегии ЕС в отношении Центральной Азии термин стрессоустойчивость (resilience) стал «повседневным», охватывая почти всю политическую повестку дня. Он получило известность в 2016 году, благодаря Глобальной стратегии ЕС в сфере безопасности и стал определяющим лейтмотивом для пересмотренной в 2019 году Стратегии ЕС в отношении Центральной Азии. Она рассмотрела новые возможности, а также проблемы, связанные с созданием новых партнерств после объявления новой стратегии ЕС.