JIDUda Kent universiteti professori Elena Korostelevaning ma'ruzasi bo'lib o'tdi
2019 yil 5-noyabr kuni JIDUda Kent universiteti professori va Buyuk Britaniyaning GCRF COMPASS loyihasi (ES / P010849 / 1, https://research.kent.ac.uk/gcrf-compass/) rahbari Elena Korostelevaning “EI global xavfsizlik strategiyasi: barqarorlik (resilience) yangi qo'llanma sifatida” mavzusida ma'ruzasi bo'lib o'tdi. Mashhur olimning ma’ruzasi ko'plab qiziquvchilarni - o'qituvchilar, doktorantlar, magistrlar va bakalavrlarni to'pladi. Mavzuning muhokamasi davomida britaniyalik mutaxassis yig'ilganlar e’tibor qaratgan ko’plab izohlar va savollar bo'yicha o'z fikrlarini bildirdi.
Kent universiteti professori Elena Korostelevaning fikriga ko'ra, Evropa Ittifoqining Markaziy Osiyoga oid yangi strategiyasida barqarorlik (resilience) atamasi deyarli barcha siyosiy kun tartibini qamrab olgan "kunlik" bo'lib qoldi. Ushbu termin 2016 yilda Evropa Ittifoqining Global Xavfsizlik Strategiyasi tufayli mashhur bo'ldi va 2019 yilda Evropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo'yicha qayta ko'rib chiqilgan strategiyasining asosiy go’yasiga aylandi. Elena Korosteleva yangi imkoniyatlar, shuningdek, EIning yangi strategiyasi e'lon qilinganidan keyin yangi sheriklik aloqalarini o'rnatish bilan bog'liq muammolarni ko'rib chiqdi.

A lecture of Professor Elena Korosteleva from the University of Kent was conducted at UWED
On November 5, 2019, professor of the University of Kent (Great Britain) and the principal investigator of the GCRF COMPASS international project (ES/P010849/1, https://research.kent.ac.uk/gcrf-compass/) Elena Korosteleva conducted a lecture at UWED on the topic: “The EU Global Security Strategy: Resilience as a New Guideline”. The lecture of the well-known scholar gathered a large number of interested people - lecturers, PhD candidates, researchers, students. In the ensuing discussion, she expressed her opinion on numerous comments and questions raised by the audience.
Professor Elena Korosteleva believes that in the new EU strategy towards Central Asia, the term resilience has become essential, covering almost the entire political agenda. It became famous in 2016 after the EU Global Security Strategy and was the defining principle for the revised EU Strategy for Central Asia in 2019. She mentioned new opportunities, as well as problems associated with the creation of new partnerships after the announcement of the new EU strategy.